Kopčany: Prechádzka do rakúskej obce v susedstve Bratislavy

História
3. februára 2024

Mnohí z nás Bratislavčanov, sa z času na čas vyberieme či už autom alebo pešo na turistickú vychádzku do susednej obce Kittsee/Kopčany, ktorá je od nášho mesta vzdialená len pár kilometrov. Administratívne je obec súčasťou okresu Neusiedl am See, v rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Tento kút bývalej monarchie niesol počas posledných storočí viaceré názvy: Kopčany, Kittsee, Köpcsény a tiež chorvátsky názov Gijeca. Obec Kopčany je známa svojimi marhuľovými sadmi. Rastie tu okolo 30 000 marhuľových stromov, na ktorých sa ročne urodí až 700 000 kg sladkých marhúľ. Za svoju typickú arómu vďačia panónskej klíme s horúcimi letami a tiež špeciálnym pôdnym podmienkam regiónu. Väčšina odrôd je ideálna na prípravu džemov, štiav a tiež na prípravu obľúbeného „Schnapsu“. 

Kvitnúce marhuľové sady v okolí obce Kopčany v Burgenlande. Foto: Peter Janoviček

Keď prichádzate do Kopčian ako peší turista z bratislavskej Petržalky, možno vás postupne prekvapí niekoľko historických objektov, ktoré sú dominantami tejto obce. Hneď na začiatku, po pravej strane, návštevník zbadá cintorín s mnohými povedomými menami, z ktorých niektoré sú chorvátske. Po zničení obce vojskami Osmanskej ríše v 16. storočí, bola totiž táto dedina osídlená predovšetkým chorvátskymi roľníkmi – z tohto obdobia pochádza aj chorvátsky názov Gijeca. Od roku 1898 niesla potom obec na základe politických rozhodnutí v Budapešti, názov Köpcsény.

Hlavné námestie Kopčian na historickej pohľadnici. Zdroj: www.best-of-burgenland.com

Začiatkom 20. storočia sa mnohí pôvodní obyvatelia obce vrátili domov z Ameriky a postavili si tu domy. Tak vznikali celé nové ulice a túto novopostavenú časť obce „navrátilci pomenovali Chikago.

Štvrť Chikago, s pamätnou tabuľou v troch jazykoch. Foto: Peter Janoviček

Po prehliadke miestneho cintorína pokračujeme v prechádzke a odbočíme hneď doprava, kde po ľavej strane uvidíme masívnu stavbu, ktorá pôsobí ako hrad. Ide o takzvaný Starý zámok (Altes Schloss), ktorého história siaha až do 12. storočia a pôvodne slúžil ako pohraničná pevnosť. Pôvodný hrad bol však počas búrlivých historických udalostí zničený a prestavaný bol v 14. storočí. Majiteľmi boli počas tohto obdobia postupne viaceré šľachtické rody. Niekoľko desaťročí patril „hrad“ aj rodine Batthyány-Strattmann, pričom pre obec Kopčany bolo významným, pôsobenie lekára Dr. Ladislava Batthyány-Starttmanna. Tento uznávaný očný špecialista a štedrý filantrop, tu totiž v roku 1902 založil nemocnicu.

 Zámok Kittsee pri Bratislave, rytina M. Greischera, z obdobia okolo roku 1680. Zdroj: Wikimedia Commons

Hneď vedľa „Starého zámku“ sa nachádza pamiatkovo chránený židovský cintorín. Kopčany boli totiž jednou z obcí, v ktorých sa koncom 17. storočia mohli usadiť Židia, a to pod ochranou kniežaťa Esterházyho. Začiatkom 19. storočia tu žilo takmer 800 Židov. Ich počet však v nasledujúcich desaťročiach prudko klesol. Pred 2. svetovou vojnou  – v roku 1938, boli z Kopčian úplne vysídlení. Jednej noci ich vyhnali z domovov a odviezli na pieskový ostrov uprostred Dunaja. Našťastie im pomohli obyvatelia obce Devín (v nemčine Theben), ktorí im ponúkli dočasné ubytovanie. Neskôr sa do pomoci týmto ľuďom zapojili aj židovské organizácie v Bratislave zamerané na pomoc vysídleným, a pomohli Židom z Kopčian emigrovať.

Židovský cintorín. Foto: Peter Janoviček

Po návšteve židovského cintorína môžeme pokračovať v prechádzke smerom k „Neues Schloss“, čiže k Novému zámku či kaštieľu, ktorý sa nachádza na adrese „Dr.-Ladislaus-Batthyany-Platz 1.“ Asi po 15 minútach chôdze prichádzame k bráne tohto objektu s rozľahlým parkom.

Zámok bol postavený na začiatku 17. storočia a so svojím parkom patrí k najvýznamnejším barokovým komplexom severného Burgenlandu. Do konca roku 2008 slúžil kaštieľ ako etnografické múzeum, ale jeho prevádzka žiaľ z finančných dôvodov nebola ďalej možná. Dnes objekt slúži ako regionálne kultúrne centrum.

Samotná budova zažila postupom času mnoho temných aj tragických chvíľ. Len za posledné storočia vystriedala niekoľko majiteľov. Baroková prestavba sa uskutočnila v rokoch 1730 až 1740, kedy bol jej majiteľom gróf Pavol Esterházy. Kaštieľ bol na tú dobu veľkoryso vybavený a v stajniach mohlo byť ustajnených až 36 koní. Hosťami tu boli často významné osobnosti tej doby – mnohí z nich prijali pozvanie od vtedajších majiteľov, teda Esterházyovcov, na poľovačky v okolí. Mimochodom, aj Mária Terézia sa tu zastavila na ceste do Prešporku.

Od roku 1870 patril zámok rodu Batthyány-Strattmann, ktorého členom bol aj  spomínaný Dr. Ladislav Batthyány-Strattmann a ktorý ho zdedil po svojom otcovi koncom 19. storočia. Začiatkom 20. storočia dal uskutočniť rozsiahlu prestavbu a takmer všetky interiéry nechal upraviť v neobarokovom štýle. Bola tu zriadená aj nová knižnica. Keďže prominentný oftalmológ opakovane liečil chudobných pacientov bez nároku na honorár, často sa o ňom hovorilo ako o „lekárovi chudobných“. Nemocnicu v Kopčanoch postavil tento dobrodinec v roku 1902 z vlastných prostriedkov.

Barokový kaštieľ, so zámockou záhradou. Foto: Peter Janoviček

Počas 2. druhej svetovej vojny slúžil kaštieľ ako vojenská nemocnica (lazaret), avšak ku koncu vojny bol značne poškodený. Aj bezprostredne po skončení vojny utrpel „Nový zámok“ vážne škody. V tomto období boli niektoré miestnosti, ktoré boli ešte použiteľné, obsadené ruskou komandatúrou a neskôr tu boli zriadené jednoduché byty pre utečencov. Dediči posledných majiteľov napokon v roku 1961 zámok predali známemu podnikateľovi Manfredovi Mautner-Markhofovi, ten ho však čoskoro predal ďalej. V dôsledku toho kaštieľ zažil azda najhoršie obdobie, kedy noví majitelia rozpredali posledné cennosti a zariadenie.

Až v roku 1966 sa nakoniec nehnuteľnosť stala majetkom obce Kopčany a tým sa zachránila pred úplným úpadkom. Nasledovala kompletná rekonštrukcia a ako už bolo spomenuté, zariadenie v súčasnosti slúži ako regionálne kultúrne centrum, kde sa najmä v letných mesiacoch konajú početné podujatia „Letnej akadémie“, ako koncerty či divadelné predstavenia.

Ludwig Landerer –„Zrúcaniny v Kittsee“, 1830. Dielo znázorňuje následky požiaru v obci. Zdroj : Galéria mesta Bratislavy, Galéria mesta Bratislavy

Okolie obcí Hundsheim, Prellenkirchen a Kopčany v Uhorsku, Schweickhardt 1837. Zdroj:  Wikimedia Commons

Renáta Janovičková

Podporili nás

Don`t copy text!