Prešporský kalendár 2022 odhaľuje Umelku a jej okolie

Prešporský kalendár
13. decembra 2021

Pozrite a spoznajte, čo nám odhaľuje Prešporský kalendár v januári 2022. Nájdete tam legendárne funkcionalistické sídlo umelcov i monumentálny úrad finančníkov. Ako sme sľúbili, prinášame vám zaujímavosti k tomuto prvému obrázku v kalendári.

Scenéria, akú vidíme na obrázku kalendára v januári, sa naskytala z dnešnej budovy Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí niekedy okolo roku 1935. Teda v čase, keď budovu, stavanú podľa projektu Františka Krupku pôvodne pre Štátny obchodný dom v Bratislave, vtedajšia vláda pridelila Univerzite Komenského. Čiernobiely záber na križovatku Dostojevského radu a Pribinovej ulice urobil bratislavský fotograf Josef Hofer (1883 – 1967). Do digitalizovanej podoby bol prenesený zo skleneného negatívu, ktorý uchováva Archív mesta Bratislavy.

 

Umelka a jej funkcionalistická budova

Na fotke v popredí vyčnieva budova Umeleckej besedy slovenskej. Tento apolitický kultúrny spolok, s dobovým pomenovaním Umelecká Beseda Slovenská, založili 3. júna 1921 umelecké osobnosti svojej doby. Napríklad sochár Jozef Kostka, historička umenia Dr. Alžbeta Güntherová-Mayerová, hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella či spisovateľka Elena Maróthy-Šoltésová. Na jeho čele stál architekt Dušan Jurkovič. Predsedom hudobného odboru bol Emanuel Maršík, predsedníčkou literárneho odboru spisovateľka Hana Gregorová, výtvarný odbor viedol Gustáv Malý. Podujatia jednotlivých odborov širokú verejnosť mimoriadne zaujímali. Umelecká beseda slovenská si preto dala v roku 1924 postaviť výstavný pavilón.

Projekt vytvorili pôvodom českí architekti 34-ročný Alois Balán (1891 – 1960) a 33-ročný Jiří Grossman (1892 – 1957). Obaja v tom čase už niekoľko rokov pôsobili v Bratislave. Pavilón pre Umeleckú besedu slovenskú navrhli v rokoch 1925 až 1926. Bola to jedna z prvých funkcionalistických budov v Bratislave. Typickým funkcionalistickým prvkom takýchto stavieb je ich konštrukcia zo železobetónových rámov. A najmä horné presvetlenie cez sklenú strechu továrenského vzhľadu. Jadro pavilónu tvorí veľká sieň na výstavy výtvarných diel a malá sieň k prezentácii sochárskeho umenia.

Stavbu sídla Umeleckej besedy slovenskej finančne podporilo viacero inštitúcií aj osobností. Dokonca i samotný prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý v roku 1930 Umeleckú besedu slovenskú navštívil. Spolok Umelecká beseda slovenská zažil za uplynulých 100 rokov časy veľkej slávy, núteného prerušenia svojej činnosti, prelomové historické udalosti a aj obdobie stagnácie a znovuzrodenia. Záber, ktorý vidíme v Prešporskom kalendári pri mesiaci január 2022 nám ukazuje budovu Umeleckej besedy slovenskej, od roku 1990 známu pod názvom UMELKA.

 

Monumentálna budova pre Štátne finančné úrady

Za Umelkou dominuje budova Štátnych finančných úradov. V súčasnosti tam sídli Ministerstvo vnútra SR. Monumentálnu átriovú stavbu naprojektoval už v roku 1927 český architekt 42-ročný František Krupka (1885 – 1963). Aj on pôsobil v Bratislave od roku 1919. Spoločnú budovu pre Štátne finančné úrady dalo postaviť vtedajšie Ministerstvo financií. S výstavbou chcelo začať ešte v roku 1927. Do jednej spoločnej budovy potrebovalo presídliť úrady roztrúsené po meste. Predovšetkým finančné riaditeľstvo, tiež hlavný colný úrad a aj archív katastrálnych máp, pri ktorom na šiestom poschodí mali byť zriadené aj priestranné moderné kresliarne.

V budove boli naprojektované aj kancelárie pre finančné inšpektoráty a garáže pre zhabané automobily. Celá budova mala byť dokončená do dvoch rokov. Postavená však bola až neskôr, v roku 1931. Svedčí o tom datovanie rímskymi číslicami MCMXXXI v atike, ktorú na obrázku v kalendári vidíme ako najvyšší bod budovy.V jej susedstve sa nachádzala prízemná hala hospodárskeho úradu. Má rozpätie 15 metrov a s hlavnou budovou ju spája malá chodba.

 

Železničný nájazd

Na zábere ste si určite všimli, že medzi spomínanými budovami bol kedysi železničný nájazd na Starý most. Križoval dnešnú Pribinovu ulicu. Vlaky po ňom jazdili zo stanice Filiálka, pokračovali násypom cez Karadžičovu ulicu, Dostojevského rad a Starý most až do Rakúska a Maďarska. Tento železničný nájazd môžeme vidieť už len na starých fotkách a v Prešporskom kalendári 2022.

 

Ďalšie zaujímavosti k obrázkom v Prešporskom kalendári, ktoré nám pre rok 2022 poskytol Archív mesta Bratislavy vám prinesieme už čoskoro. Zatiaľ si môžete Prešporský kalendár kúpiť pre seba a svojich blízkych.

 

Prešporský kalendár 2022 je v predaji

Prešporský kalendár na rok 2022 si môžete kúpiť cez https://bratislavskerozky.sk/eshop/.

Kalendáre posielame poštou, ale máme aj výdajné miesto na osobné vyzdvihnutie.

 

 

Výdajné miesto

OZ Bratislavské rožky

Rajská ul. č. 15, Bratislava

(suterén, zasadačka)

 

Výdajný čas

Od 8. decembra 2021 do 22. decembra 2021 sme vám k dispozícii každú stredu, štvrtok a piatok vždy v čase od 13:00 hod. do 18:00 hod.

 

Kontakt

+421 903 735 513, bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk

 

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!