Slovenská národná galéria prináša do centra Bratislavy množstvo umenia. Otvára až štyri nové výstavy!

Kultúra
21. júna 2024

Slovenská národná galéria (SNG) v sobotu 22. júna 2024 otvorí najviac nových výstavných projektov od sprístupnenia galérie po rekonštrukcii v roku 2022. Návštevníci sa môžu tešiť na expozície „Dizajn v kocke“, „Európska maľba raného novoveku“, „Model: Múzeum súčasného umenia“ a výstavu „V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine“.

Vo štvrtok 20. júna 2024 predstavila SNG novinárom SNG svoje nové výstavy.

SNG začína konečne naplno žiť umením a uzatvára obdobie, kedy jej zrekonštruovaná budova fungovala bez stálych výstav. Ako povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá: „Teším sa, že sme ako inštitúcia dodržali sľub verejnosti – mať do leta všetky expozície pod strechou. Prekonávame tak aj zvláštne obdobie, počas ktorého umenie nebolo dostatočne zastúpené riadnymi expozíciami ponúkajúce komplexný pohľad na vývoj umenia na Slovensku, čo je dôležitou výbavou reprezentácie kultúry každého štátu.“

Príprava na vernisáž výstavy „V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine“.

Galéria pripravila tri nové stále expozície: „Dizajn v kocke“, „Európska maľba raného novoveku“, „Model: Múzeum súčasného umenia“. Štvrtou novinkou je krátkodobá výstava „V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine“, ktorú si návštevníci SNG môžu prezrieť od 22. júna do 22. septembra 2024.

Ukážky z výstavy „V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine“.

Výstava predstavuje približne 60 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu územia dnešnej Ukrajiny.

Výstavný projekt sa koná v spolupráci s Belvedere Galerie vo Viedni, Národnou galériou v Sofii, Národným múzeom umenia Ukrajiny (Kyjiv) a s ďalšími ukrajinskými zbierkami. Projekt vznikol ako iniciatíva Thyssen-Bornemisza Museo Nacional v Madride na vyjadrenie podpory Ukrajine a v snahe ochrániť jej umelecké diela pred ruskou inváziou. Výstava v SNG je iniciovaná zo strany Belvedere Galerie vo Viedni, odkiaľ do Bratislavy výstava docestovala.

Vystavené diela sú súčasťou zbierok Národného múzea umenia Ukrajiny (Kyjiv), Národného múzea Andreya Šeptyckého v Ľvove, Múzea umenia v Dnipre, Umeleckého múzea Mykolu Jarošenka v Poltave, ako aj súkromnej zbierky. Na výstave sa dokonca objaví dielo, ktoré nebolo verejnosti ešte nikdy predstavené a po prvý raz ho uvidia návštevníci práve v Bratislave.

Záujemcovia o výstavu ju v SNG nájdu do septembra, kedy bude pokračovať ďalej na svojej ceste Európou do Sofie v Bulharsku.

Príprava výstavy „Európska maľba raného novoveku“.

Dielo: Franz Anton Palko – Portrét cisárovnej Márie Terézie, 1765-1766. Mária Terézia (1717 – 1780) bola významná panovníčka z rodu Habsburgovcov, ktorá panovala v období rokov 1740 až 1780. Uhorská a česká kráľovná, rakúska arcivojvodkyňa. Na diele sa symbolicky vracia do mesta, v ktorom bola korunovaná v roku 1741 za uhorskú kráľovnú.

 

Peter Janoviček, s využitím materiálov SNG

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!