Stratené bratislavské fotografie z jednej rodinnej pozostalosti – 2. časť

História
4. apríla 2022

Prvú sériu fotografií Johanna Burgyela (1910 – 1991), ktorý emigroval do Rakúska, sme už uverejnili, teraz prichádzame s druhou „várkou“. Na zábery z rokov 1963 – 1981 upozornil autorov synovec Roman Hergovits; diapozitívy zachránil a priviezol späť do Bratislavy jeho otec.

 

Dôležitý pozostatok starého Podhradia: budova cechu rybárov na južnej strane Žižkovej ulice. Známu reštauráciu, ktorá s dlhšími či kratšími prestávkami funguje dodnes, v budove otvorili v roku 1973. 

 

Nová, hypermoderná Bratislava v 80-tych rokoch: prestavané Námestie slobody s fontánou a kvetmi; v pozadí budova Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU).

 

Niekdajšia tvár Karadžičovej ulice s „malou stanicou“ (oficiálne nazývanou Stanica Bratislava-Nivy), ktorá pre obyvateľov Žitného ostrova po desaťročia znamenala vstupnú bránu do Bratislavy. Mačacie hlavy medzičasom odstránili, cestu rozšírili (kvôli nej „odštipli“ aj jeden pruh z východného okraja Ondrejského cintorína) a stanicu zbúrali. Dnes sa na jej mieste nachádza komplex budov City Business Centre (CBC).

 

Roh Mariánskej (za socializmu Markušovej) a Špitálskej ulice v 70-tych rokoch. Vo vchode do Kryštál baru stoja dve kanvy na mlieko (v takých kedysi po meste rozvážali mlieko). Kryštál bar bol obľúbený nočný lokál, ktorý mal dve poschodie a hrala v ňom živá hudba. Navštevovali ho aj hladní a smädní zákazníci z okolitých podnikov, ktoré už mali po záverečnej. V časoch najväčšej slávy praskal vo švíkoch a kto sa chcel dostať dnu, musel čakať práve na tomto rohu. V pozadí vidno trolejbus prechádzajúci po Obchodnej ulici. 

 

Opäť Karadžičova ulica s „malou stanicou“. Všimnime si, že osobné autá v pravom jazdnom pruhu sú samé škodovky.

 

Prior v 70-tych rokoch, v časoch najväčšej slávy; v pozadí Hotel Kyjev. Zaujímavosťou fotografie je, že všetky zachytené budovy dodnes stoja.

 

Výstavba na Šancovej ulici (v tom čase sa akurát volala po maršalovi Malinovskom). Ďalšie etapy výstavby neprežili ani tri prízemné domy s bridlicovými strechami na jej pravej strane.

 

Premávka smerujúca od Dobytčieho trhu (Trnavského mýta) na Krížnu ulicu. Na vrchole veže, ktorá sa zachovala z niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ešte vidno päťcípu hviezdu.

 

Bývalá kaviareň Metropol. Pred vchodom do nemocnice práve prechádza trolejbus.

 

Opäť južný koniec Špitálskej ulice – tentoraz z opačného smeru; vidíme zastávku električky, ktorá sa v súčasnosti nazýva Mariánska. Pôvodné bridlicové a škridlové strechy jednoposchodových domov sa zachovali dodnes, nikto ich odvtedy nevymenil. Na streche obytného domu na Hollého ulici sa ešte nachádzal nápis KERAMETAL.

 

Výhľad z hradu na Most SNP a Petržalku začiatkom 70-tych rokov. Je to neuveriteľné, ale takto vyzerala Petržalka bez panelákov – ešte predtým, ako tu postavili najväčšie sídlisko v strednej Európe.

 

Mačacie hlavy už nenájdeme ani tu. Živnostenský dom s novým javiskom a s kaviarňou Olympia. Z výkladu mäsiarstva sleduje pouličný ruch biela kačka namaľovaná na červenom pozadí. Dvere trabanta, parkujúceho pred vchodom do divadla, zabudli zatvoriť.

 

Rad na zmrzlinu na rohu Obchodnej a Poštovej ulice. Zdá sa, že muž v sandáloch priviezol iba jeden druh zmrzliny, pričom kornútky čakajú v natrhnutom papierovom vreci po jeho ľavej ruke. Zmrzlinový vozík vyrobil z káry a podložil ho mačacou hlavou, aby sa nepohol z miesta. V pozadí vidno reklamu na Cirkus Humberto; ak sa pozrieme ešte ďalej, všimneme si, že na prízemí rožného domu Palace nedávno vymenili sklené tabule, keďže sú prelepené páskou v tvare „X“. 

.

 

Stretnutie dvoch električiek č. 6 „U dvoch levov“. Johannovi Burgyelovi sa podarilo zachytiť vskutku výnimočný okamih, keďže v pravom pruhu sa práve vzďaľuje modrá Škoda Tudor, kým v pruhu oproti sa blíži modrý motocykel. Vystupujúce budovy na starej úzkej Špitálskej ulici dodnes stoja (vo väčšej, tmavozelenej, bola kedysi kasáreň – Ortvay ju na prelome storočí spomína ako Špitálsku kasáreň), no v pozadí sa už týči komplex budov súčasného Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (boli postavené v rokoch 1965 – 1973). Nad levmi je čitateľný nápis: „So Sovietskym zväzom za mier a socializmus“. Hádanka: Ktorý denník propaguje reklama na múre domu?  „Čítajte denník…“

 

Túto kaviareň miestni vtipne nazývali aj Böži, lebo ju istý čas navštevovali tí, čo sa chceli zoznamovať. Vychádzal sem trolejbus, ktorý na predchádzajúcej fotografii zamieril na Mickiewiczovu ulicu, zatiaľ čo ulica, do ktorej vľavo odbočuje Škoda 1203, odvtedy zanikla. V pozadí ešte stoja staré budovy ohraničujúce Kollárovo námestie a Radlinského ulicu, z ktorých sa dodnes nezachovala ani jedna – s výnimkou práve rozostavanej STU v pozadí. Krátke rukávy a slnečné okuliare napovedajú, že fotka vznikla v lete.

István Veres

autor je redaktorom týždenníka Vasárnap

Podporili nás

Don`t copy text!