WhatCity? na Mickiewičke

Mesto
22. mája 2018

Jedna z developerských spoločností v Bratislave vyrukovala s veľkolepým plánom: z Mickiewiczovej ulice v centre mesta chce vytvoriť pešiu zónu. Generálka v súvislosti s realizáciou tohto nápadu sa konala 19. mája 2018 pod názvom WhatCity?. Na jeden deň sa ulica uzavrela pre automobilovú dopravu a namiesto áut ju mohli v plnom rozsahu využívať chodci, pouliční predajcovia, korčuliari a v neposlednom rade odborníci-urbanisti.

00

Prednášky a workshopy boli zamerané na hľadanie nových stratégií pre zlepšenie životného prostredia v meste. Iniciátorom a organizátorom podujatia bolo OZ Punkt, ktoré stojí aj za úspešným projektom Dobrý trh.

Korzo, tiahnuce sa od ikonickej budovy Alžbetky po Americké námestie, lemovali z oboch strán predajcovia, ale aj stánky OZ Bratislavské rožky a ďalších neziskových organizácií. Kto chcel, mohol si zahrať futbal na asfalte, no nechýbali, samozrejme, ani živé hudobné vystúpenia či aktivity pre deti. Ulica bez áut sa razom zmenila na príjemný životný priestor, a to priamo v časti mesta, ktorú väčšina ľudí pozná iba z áut či trolejbusov, prípadne z rannej či popoludňajšej dopravnej špičky.

05

S nápadom predĺžiť pôvodný bulvár Obchodnej ulice prakticky až po Medickú záhradu prišla developerská spoločnosť ITB Development, ktorá svoj projekt nazvala revitalizáciou Mickiewiczovej ulice. Spoločnosť vypracovala aj dopravnú štúdiu, z ktorej vyplýva, že tunajšia doprava má z vyše 90 % tranzitný charakter, t. j. cieľovou stanicou dopravných prostriedkov, ktoré tadiaľto prechádzajú, nie je priamo Mickiewička. Podľa plánov by z nej však ani v budúcnosti neboli vykázané všetky dopravné prostriedky – naďalej by bola prístupná pre trolejbusy a bicykle.

06

V tejto súvislosti sa vynára otázka, prečo chcú opätovne prebudiť k životu práve Mickiewiczovu ulicu? Podľa predstáv developera by revitalizácia spojila starú a novú časť mesta, t. j. pre peších by bola sprístupnená trasa od bývalého obchodného domu Baťa po Trnavské mýto.

Pouličné podujatia sa konali nielen pri príležitosti prezentácie uvedeného projektu, ale vystihovali aj jeho obsah. Okoloidúci sa mohli oboznámiť s rôznymi urbanistickými koncepciami vytlačenými na moline, alebo si pozrieť zábery starej Bratislavy. Jedným z najzaujímavejších programov bola konferencia pod holým nebom, ktorá prebiehala nasledovne: uprostred jarmočnej atmosféry, pod otvoreným stanom, tiahnucim sa pozdĺž celej ulice, sedelo približne štyridsať urbanistov a ktokoľvek si k nim mohol prisadnúť na kus reči. Záujemcovia sa striedali na lavičkách oproti domácim a zahraničným architektom, odborníkom v rámci netradičného speed-datingu (rozhovoru „jeden na jedného“).

02

Tieto rozhovory boli „šírené“ ďalej a cez slúchadlá, ktoré sa dali vypožičať za pár drobných, ich mohol počúvať ktokoľvek. Napríklad rozhovor s viceprimátorom a hlavným architektom Ľubľany Janezom Koželjom (ktorý stojí za koncepciou a realizáciou úspešných premien verejných priestorov slovinskej metropoly) alebo so špecialistom na parky Charliem Mc Cabom ste mohli počúvať aj pri čakaní v rade na poctivý domáci hamburger.

07

Okrem vyššie spomenutých aktivít program obsahoval aj množstvo ďalších zaujímavostí. Na konci Mickiewiczovej ulice sa mohli záujemcovia zúčastniť na výnimočných prehliadkach depozitárov Slovenského múzea dizajnu, ktorými ich sprevádzali kurátori jednotlivých zbierok múzea. Tieto prehliadky zapadali do koncepcie podujatia Noc múzeí a galérií, ktorá sa konala v rovnaký deň. Študenti Slovenskej technickej univerzity zasa prezentovali práce na tému revitalizácie Mickiewiczovej ulice. Nechýbala ani bezplatná architektonická poradňa, v ktorej profesionálni architekti radili záujemcom pri rekonštrukcii, dizajne alebo výstavbe domu či bytu.

Gábor Czímer

Fotografie: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!