
Petőfi, Bratislavské rozprávky

SO SALVÁTOROM

Rómer, záchranca rozprávok
Viete kto zachránil rozprávky pred zabudnutím? Bol to Flóris Rómer, spisovateľ, kňaz, väzeň, archeológ a vedec, ktorý porozprával neuveriteľné príbehy o vtákojašteroch!

Štefánia, korunná princezná
Vedeli ste, že na našom území žila kedysi princezná? A nie hocijaká, ale korunná! Štefánia Belgická našla svoj domov v Rusovciach a tamojšiemu kaštieľu vdýchla nezamineteľné čaro a eleganciu. Kniha Štefánia opisuje neľahký osud belgickej princeznej, ktorá milovala spoločnosť, starostlivosť o svoje záhrady a nakoniec našla i spriaznenú dušu.

Batka, prešporský muzikmajster
Počuli ste už o Jánovi Batkovi, hudobnom kritikovi, archivárovi, novinárovi, vernom priateľovi Franza Liszta a objaviteľovi Jána Fadrusza, rodákovi z Prešporka, ktorý bol pred sto rokmi vo svojom rodnom meste legendou? A poznáte aj skryté „ja“ Jána Batku, tajuplného vynálezcu, ktorému František Jozef I. vyznamenal dokonca aj psa a ktorý v Prešporku vysníval domy-violončelá, organové paláce a trúbkové veže?

Rozprávky zo Židovskej ulice
Tak, ako zanikala Židovská ulica, rozptýlili sa aj jej poslední obyvatelia a s nimi veľký kus tradičnej židovskej kultúry. Jej súčasťou sú aj rozprávky. Tie židovské vychádzajú z tisícročných skúseností, postavených na viere, na pocite spolupatričnosti, spravodlivosti, húževnatosti a vzdelaní. Zopár rozprávok vám ponúka táto skromná knižka.

Martinengo
Aká bola Bratislava v polovici 19. storočia a prečo si ju Ferdinand de Martinengo obľúbil, hoci dobre poznal Budapešť i Viedeň? Kto dal postaviť fontánu na Hlavnom námestí? Prenesme sa do minulosti s týmto pútavým príbehom a s veselými ilustráciami a dozviete sa!

Széchenyi
Málokto vie, že Széchenyi oveľa radšej plával ako politizoval. Táto knižka predstavuje Széchenyiho ako organizátora, športovca, turistu či inovátora. Dozvieme sa, čo urobil pre to aby sme mali modernejšiu krajinu a krajšiu Bratislavu.

Lechner
Čo robia tri tehly v jednej z vitrín bratislavského múzea? Čo sa skrýva pod tajomným slovom secesia? A kto je majster Lechner, ktorý mal striebornú bradu, v zime i v lete nosil čiapku a staval parádne domy, čo dodnes vzbudzujú obdiv?

Rozprávky zo žltej električky
Dej knihy sa odohráva v období po roku 1920, keď už bola Bratislava súčasťou ČSR a Petržalka jej najbližším predmestím. S Bratislavou ju spájala práve Viedenská električka. Dej sa odohráva pri lokalitách, ktoré sú dnes novej generácii Bratislavčanov málo známe, prípadne už neexistujú.


Kempelen
Spoznajme spoločne napínavý a zaujímavý osud vedca a polyhistora Wolfganga Kempelena, ktorý sa ešte za svojho života preslávil úžasnými vynálezmi v Európe!