Pistoriho palác

Dátum: 29. septembra 2019
Čas: 14:00
Miesto: Štefánikova 25
Spoluorganizátor: Staromestské centrum kultúry a vzdelávania Pistoriho Palác
Hosť: Štefan Holčík
Cyklus: Tematické prechádzky
Jazyk prednášky: slovenský
Vstupné: dobrovoľné

Jeden z najbohatších a najvýstavnejších obytných domov konca 19. storočia ako svedok nenaplneného rodinného šťastia bohatého meštianskeho manželského páru.

Lekárnik Felix Pißtory (Pisztory, Pistory) začal stavať objekt podľa projektu v Prešporku narodeného (1846) významného uhorského architekta Josefa Huberta. Do domu a susediaceho nájomného domu investoval zrejme peniaze vena svojej manželky Idy, ktorá bola dcérou tunajšieho výrobcu klavírov, Karla Jacoba Ludwiga Schmidta.

Felix Pißtory sa nedožil dokončenia stavby na vtedajšej Štefániinej (teraz Štefánikovej) ulici. Zomrel v roku 1891. Zanechal bezdetnú vdovu, ktorá stavbu dokončila, vyzdobila, zariadila, a žila tam potom 30 rokov. Manželia Pißtóryovci sú pochovaní na Ondrejskom cintoríne.

Za palácom v svahu na mieste bývalých vinohradov sa nachádzala veľká záhrada s cudzokrajnými rastlinami, ktorá zanikla rozparcelovaním a zriadením ulice po prvej svetovej vojne.

Ide Pißtory patrili ešte ďalšie objekty v priestore Michalskej brány („Červený rak“) a susedný nájomný obytný dom na Štefánikovej ulici.

Prechádzka sa realizuje s podporou Ars Bratislavensis.

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!