Kniha So Salvátorom bola slávnostne uvedená do života

Bratislavské rozprávky
6. októbra 2022

22. septembra podvečer sa v jednej z pobočiek kníhkupectva Panta Rhei na Poštovej ulici konalo uvedenie najnovšej publikácie z edície Bratislavské rozprávky – knihy So Salvátorom známej slovenskej spisovateľky Jany Juráňovej a ilustrátorky Lucie Žatkuliakovej.

 

Za OZ Bratislavské rožky podujatie otvorila Eva Bolemant, ktorá na mieste privítala divákov a diváčky a poďakovala všetkým sponzorom, partnerom, podporovateľom a podporovateľkám na Startlabe, bez ktorých by vznik knižky nebol možný.

Slovo potom odovzdala samotným autorkám, s ktorými sa zhováral básnik a prekladateľ Michal Tallo.

Jana Juráňová publiku priblížila zaujímavosti zo zákulisia vzniku a samotného procesu písania knihy, ktorý komplikovala aj tvorba uprostred najintenzívnejšieho obdobia pandémie. Hovorila o svojom osobnom vzťahu k ikonickej budove Lekárne U Salvátora a jej význame pre príbeh Bratislavy ako takej; o tom, že príbeh známej lekárne možno do veľkej miery považovať za symbol histórie mesta ako takého.

Kniha však nie je len záznamom osudu jednej stavby – je citlivo vyobrazeným rozprávaním o vzťahu starej mamy a jej trinásťročnej vnučky, prostredníctvom ktorého funguje aj ako pomyselný návod na náučnú prechádzku centrom mesta, ako i neraz mimoriadne vtipný komentár súčasného diania.

O tom sa vďaka niekoľkým na mieste prezentovaným ukážkam z knihy mohli na vlastnej koži presvedčiť aj prítomní diváci a diváčky. Úryvky z knihy čítal Samuel Šimkovic.

Svoj pohľad na tvorbu vizuálne mimoriadne nápaditej publikácie ponúkla aj ilustrátorka Lucia Žatkuliaková. Prezradila, akým spôsobom pristupovala k voľbe štýlu a farieb ilustrácií a ako špecificky skĺbila realizmus vyobrazenia budovy a jej okolia so štylizovanými ilustráciami postáv a ostatných detailov.

Na záver večera sa s videopozdravom pripojil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Práve Slovenská lekárnická komora je jedným z partnerov, vďaka ktorým knižka úspešne uvidela svetlo sveta.

Obe autorky s moderátorom potom knihu symbolicky uviedli do života, ako inak než liekom – prelomili nad ňou tabletu acylpyrinu. Po oficiálnej časti večera samozrejme nemohla chýbať autogramiáda.

 

Občianske združenie Bratislavské rožky knihu ponúka na predaj vo svojom eshope na adrese: https://bratislavskerozky.sk/eshop, rovnako ale je možné si knihu zakúpiť osobne v kancelárii združenia na Rajskej 15 (3. poschodie).

 

 

OZ BArožky

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!