Maďarské tematické prechádzky OZ Bratislavské rožky si môžu záujemcovia tohto roku pozrieť v podobe krátkych videí

Tematické prechádzky
29. marca 2021

Virtuálne prechádzky: Za hradbami mesta – od kapucínov po Manderlák, Židovská Bratislava a Františkánsky kostol. Témy, ktoré mali pôvodne tvoriť obsah tematických prechádzok po Bratislave, spracovali naši kolegovia z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie v podobe krátkych improvizovaných videí. Účinkujú: Beatrix Ordódy, István Hornyák a László Borka. Kamera a postprodukcia: Seman Jacenko. Krátke filmy sú od dnešného dňa dostupné na youtube kanáli OZ Bratislavské rožky.

 

Virtuálna prechádzka: Za mestskými hradbami – od kapucínov po „Manderlák

Po roku 1775 boli stredoveké mestské hradby zbúrané, vodná priekopa zasypaná a na ich mieste dali zámožní občania Bratislavy postaviť nové budovy. Keď sa pustíme dolu svahom od Michalskej brány smerom k Laurinskej bráne, ocitneme sa na miestach, kde kedysi stáli honosné domy, ktoré boli v prvej tretine 20. storočia nahradené ešte novšími. Za všetky spomeňme Poštový palác, budovu bývalej Tatra banky (dnes Ministerstvo kultúry SR) či zvláštnu budovu obchodného domu Brouk a Babka – neskoršieho Dunaja, pričom nesmieme zabudnúť ani na historické budovy na protiľahlej strane ulice (kostol kapucínov, trinitársky komplex, kostol reformovanej cirkvi a kláštor milosrdných bratov).

© Občianske združenie Bratislavské rožky

Sprevádza: István Hornyák

Autor: Seman Jacenko

Jazyk: maďarský

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

 

Virtuálna prechádzka: Židovská Bratislava II.

Židovská komunita tvorí už po stáročia neoddeliteľnú súčasť dejín Bratislavy. V rámci nej navštívime také miesta v centre Bratislavy, ktoré sú v povedomí priaznivcov histórie najvýraznejšie späté s bratislavským židovstvom. Počas špacírky budeme pokračovať v potulkách stredovekým centrom mesta. Dozvieme sa zaujímavé informácie o stredovekej židovskej komunite a vo vnútri mestských hradieb si pozrieme pamätné miesta spojené so židovstvom.

© Občianske združenie Bratislavské rožky

Sprevádza: László Borka

Autor: Seman Jacenko Jazyk: maďarský

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

 

 

Virtuálna prechádzka: Františkánsky kostol v Bratislave

Františkánsky kostol, posvätený v roku 1297, je najstarším fungujúcim kostolom v Bratislave- Starom Meste. Františkánsky kostol a kláštor zohrával v histórii Bratislavy dôležitú úlohu –vyše dvesto rokov tu volili mestského sudcu, novokorunovaní králi tu pasovali rytierov zlatej ostrohy a tento kostol si vybralo za miesto posledného odpočinku mnoho svetských aj cirkevných hodnostárov. V dejinách bratislavského františkánskeho rádu boli prítomné veľkolepé okamihy i ťažké obdobia. Špacírka priblíži tieto, ale aj iné architektonické a historické súvislosti. Viac TU: https://youtu.be/CyxLg0UO00w

© Občianske združenie Bratislavské rožky

Sprevádza: Beatrix Ordódy

Autor: Seman Jacenko

Jazyk: maďarský

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

OZ BArožky

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!