„Makové majú vždy tvar podkovy a orechové zasa tvar písmena C“

Správy
11. novembra 2014

Občianske združenie Bratislavské rožky zostáva verné svojmu názvu a históriu hlavného mesta popularizuje na vianočných trhoch v Bratislave aj pravými bratislavskými rožkami. Na naše fundraising podujatie (podujatie, zamerané na získavanie finančných prostriedkov) s názvomHistória na zjedenie“ zabezpečuje túto pochúťku obľúbená pekáreň Fantastico – Art Of Food.

Navštívte vianočné trhy, pozrite si naše nové publikácie a ochutnajte slávne bratislavské rožky. A nezabúdajte: „Makové majú vždy tvar podkovy a orechové zasa tvar písmena C“!

História pečenia bratislavských rožkov je veľmi dlhá. Podľa dostupných materiálov sú v našom hlavnom meste prítomné najmenej od 16. storočia. Novodobú kapitolu začali písať na Mikuláša v roku 1785, keď ich pekár Wilhelm Scheuermann s obrovským úspechom vystavil vo svojej cukrárni na dnešnom Hviezdoslavovom námestí 25.

Jeho víťazné ťaženie povzbudilo ostatných pekárov, a tak počas nasledujúceho storočia získavali bratislavské rožky nášmu mestu tú najlepšiu povesť doma aj v cudzine. Uznanie si vydobyl najmä Georg Lauda, ktorý od Scheuermannovcov obchod na promenáde odkúpil a pochúťku exportoval na cisársky dvor do Viedne, Ameriky, ba aj do Indie. Ďalším velikánom bol August Schwappach: ovenčený zlatými medailami z Amsterdamu či Lyonu. Vďaka nemu bratislavský rožok získal už pred 100 rokmi ochrannú známku a stal sa tak vôbec prvým chráneným potravinárskym výrobkom na území dnešného Slovenska.

skenovat0001

Zdar Beugelbäckerov, ako sa títo pekári nazývali, bol dláždený poctivou prácou – rožky vyrábali zo starostlivo zvolených domácich surovín. Súmrak prekvitajúceho remesla predznačila druhá svetová vojna a definitívny koniec znamenali masívne zmeny po nej.

horvath_119%201919

Symbolickou bodkou bol nešťastný osud pekára Gustava Wendlera, ktorému podnik na Štefánikovej ulici znárodnili a ctihodného pána poslali do starobinca, kde aj spáchal samovraždu. Bratislavské rožky, niekdajší symbol slávy nášho mesta, našťastie v súčasnosti prežívajú renesanciu a toho času ich chráni certifikát Európskej únie ako Zaručene tradičnú špecialitu.

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!