Na Satinského ulici nie je sloboda

Mesto
8. júla 2016

Veru, bolo nás veľa, ktorí sme sa v uplynulých mesiacoch tešili z otvorenia Satinského ulice. Ide o azda najkratšiu, pre mnohých chodcov najužitočnejšiu, no v každom prípade najnovšiu ulicu v Bratislave, ktorá spája Cintorínsku ulicu s Dunajskou. Presnejšie, iba spájala, lebo po dokončení novej nemocnice ju pred niekoľkými týždňami uzavreli.

img_5738

Tento kratučký priechod som miloval, pretože autá po ňom jazdiť nesmeli, kým pre chodcov to bola skvelá skratka (netreba obchádzať budovu gymnázia), a tak sme sa mohli za okamih dostať trebárs do kaviarne U Kubistu, kde ku káve podávajú božskú oblátku s orechovou grilážou (nech im tento dobrý zvyk dlho vydrží).

img_5739

Ale v jeden večer, keď som chcel cez spomínanú skratku prefičať na bicykli, istý starý pán práve opravoval drôtený plot. „Čo môj? Myslíš, že tadiaľ prejdeš?“ zavolal za mnou s kombinačkami v ruke, na čo ja: „Áno, prišiel som sem presne s týmto zámerom.“ Ujo ma hneď informoval, že to nepôjde, lebo obyvatelia domu sa sťažovali na hluk a dali priechod uzavrieť. Na plot sa medzičasom dostala zelená plachta, aby sme nevideli, čo je na druhej strane. Slovom, obyvateľov rušil hluk okoloidúcich a dali priechod zablokovať. Určite si to mohli dovoliť.

img_5736

Máme 21. storočie, nadávame na korupciu a žiadame, aby každý odstúpil, ale zato najnovšiu ulicu v hlavnom meste dá niekto len tak uzavrieť. Pred spomínanou budovou stojí socha Júliusa Satinského a pod ňou pamätná tabuľa s nápisom: „Na našej ulici je sloboda.“ O pár metrov ďalej je Satinského ulica predelená plotom. Na jeho okraj však nezabudli namontovať dvere – zrejme, aby tí „rovnejší“ tadiaľ mohli ľubovoľne prechádzať. Neodolateľné riešenie.

img_5735

Čo máme robiť? Na koho sa obrátiť? Máme naraziť do plota Hummerom? Alebo si vypýtať kľúč? Teraz mi napadá – aj mňa ruší, že sa mi pod oknami premávajú chodci. A tak dám túto časť ulice oplotiť. Veď peniazmi možno dosiahnuť všetko. Začnem teda šetriť…

István Veres

Podporili nás

Don`t copy text!