Nová rozprávková kniha o jedinej návšteve Mozarta v Prešporku bola uvedená do života

Bratislavské rozprávky
11. novembra 2023

Oceňovaná knižná edícia „Bratislavské rozprávky“ vydavateľstva Občianskeho združenia Bratislavské rožky sa rozrastá o novú knihu „Mozart, Vĺčikove Vianoce“. Rozprávkový príbeh z pera Petra Janovička, s ilustráciami Mateja Ilčíka malým i veľkým čitateľom prináša spracovanie jedinej návštevy vtedy šesťročného Wolfganga Amadea Mozarta v Prešporku. Kniha bola slávnostne uvedená do života 9. novembra 2023 v Panta Rhei Aupark.

Istého decembrového dňa roku 1762 pricestovala z Viedne do Prešporku – dnešnej Bratislavy – rodina Mozartovcov. Hudobnícku rodinku tvorili otec Leopold, mama Anna Maria, dcéra Nannerl a syn Wolfgang, ktorého doma volajú Wolferl alebo skrátene Wolfi, čo by sa dalo do slovenčiny preložiť ako Vĺčik.

Mozartovci sa ubytovali v hostinci U divokého muža. Tajomné mesto na Dunaji láka nášho Wolfiho – Vĺčika objavovať jeho neznáme zákutia. Teší sa tiež na koncerty, kvôli ktorým do Prešporku pricestovali.

Nadané deti spoznávajú predvianočný Prešporok s jeho zvykmi. Tuhá zima a nepriazeň osudu im nedovolia odcestovať domov tak ako plánovali. Otec Leopold sa však nechce vzdať.

Podarí sa mu s rodinou osláviť sviatky vo Viedni a zachránia tak vysnívané Vĺčikove Vianoce?

Odpoveď sa čitatelia dozvedia v rozprávkovom príbehu podľa skutočných historických udalostí z pera Petra Janovička a s ilustráciami Mateja Ilčíka.

Kniha „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ z edície Bratislavské rozprávky bola slávnostne uvedená do života v kníhkupectve Panta Rhei v bratislavskom Auparku dňa 9. novembra 2023. Na začiatku podujatia všetkých divákov privítala vydavateľka knihy a predsedníčka OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant. Následne odznela ukážka z knihy, ktorú predniesla herečka Eva Bandor. V rozhovore s moderátorom Michalom Tallom autor knihy Peter Janoviček porozprával o procese písania knihy, ktoré trvalo dva roky. Matej Ilčík, ktorý knihu ilustroval, vysvetlil, ako vznikali obrázky ku knihe. Knihu uviedla do života dcéra legendárneho dirigenta prof. Ľudovíta Rajtera – Astrid. Posypala ju rozstrihanými notami Mozartovej Malej nočnej hudby za potlesku prítomných divákov.

Za zmienku stojí, že kniha okrem pútavých farebných ilustrácií a slovníčka historických pojmov, obsahuje aj QR kód na playlist s výberom Mozartovej hudby.

Knižku „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ si kúpite v e-shope OZ Bratislavské rožky, vo všetkých veľkých kníhkupectvách ako Panta Rhei, ale aj v našom stánku na bratislavskom vianočnom trhu na Hlavnom námestí.

Knižku „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ si kúpite v e-shope OZ Bratislavské rožky, vo všetkých veľkých kníhkupectvách ako Panta Rhei, ale aj v našom stánku na bratislavskom vianočnom trhu na Hlavnom námestí.

 

Napísanie rukopisu knihy podporil formou štipendia z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Vydanie knihy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia 2023.

BArožky

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!