OZ Bratislavské rožky laureátom ceny Pro Patria

Správy
3. mája 2018

OZ Bratislavské rožky sa stalo laureátom ceny Pro Patria, ktorú mu udelila odborná organizácia združujúca maďarských regionálnych historikov na Slovensku. Je to už druhé významné ocenenie v priebehu niekoľkých dní.

Cenu Vlastivednej spoločnosti na ochranu kultúrneho dedičstva Pro Patria si 28. apríla 2018 prevzal podpredseda OZ Bratislavské rožky Árpád Korpás. Stalo sa tak na celoštátnom stretnutí maďarských regionálnych historikov zo Slovenska, ktoré sa pod názvom Míľniky uskutočnilo vo Dvoroch nad Žitavou. Laudácio predniesol predseda Vlastivednej spoločnosti László Végh, ktorý o. i. zdôraznil, že nadišiel čas oceniť organizáciu, „ktorá sa venuje ochrane a digitalizácii dobových fotografií a dokumentov a pomocou najmodernejších počítačových technológií vykonáva neúnavnú a hodnotnú prácu v oblasti regionálnych dejín.“

02

Árpád Korpás sa poďakoval za ocenenie a uviedol, že OZ Bratislavské rožky považuje za dôležitú aj službu maďarskej komunite na Slovensku, preto je preň zvláštnou poctou, že si túto snahu všimla aj organizácia združujúca maďarských regionálnych historikov a vlastivedcov na Slovensku. V krátkosti priblížil činnosť OZ Bratislavské rožky: tematické prechádzky, prechádzky starým Prešporkom, exteriérové výstavy, knižnú edíciu Bratislavské rozprávky a jej jednotlivé tituly v maďarskom a slovenskom jazyku, ktoré približujú významné osobnosti mesta, ako aj každoročne vydávaný Prešporský kalendár. Nezabudol ani na webovú stránku združenia s textami o dejinách Bratislavy, fotografiami a bohatou databázou, ktorú každý mesiac navštívi vyše 50-tisíc záujemcov, vďaka čomu patrí k najpopulárnejším medzi podobnými bratislavskými iniciatívami. Náš podpredseda sa osobitne zmienil aj o tohtoročných tematických prechádzkach v maďarskom jazyku: 27. mája 2018 to bude tematická prechádzka zameraná na architektonické pamiatky z obdobia Belle Époque (šťastných mierových čias) a v septembri budú jej témami bratislavské paláce a „prítomnosť“ Mateja Korvína v Bratislave.

03

Pro Patria je v krátkom čase už druhá významná cena pre OZ Bratislavské rožky, ktoré nedávno získalo aj ocenenie za vytváranie pozitívneho obrazu mesta od primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS).

OZ BArožky

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!