Preteky kráľovských lodí na Dunaji

Mesto
19. septembra 2014

V sobotu 20. septembra 2014 o 15.00 hod. opäť vyštartujú kráľovské lode z Devína do Bratislavy, a to v duchu slávnych pretekov anglických lodí univerzít Cambridge a Oxford.

db2014plagat

V rámci 20. ročníka veslárskej regaty Devín – Bratislava budú na desiatich kilometroch súťažiť osmy s kormidelníkmi a posádkami klubov z Bratislavy, Piešťan, Šintavy, ale aj Moravy, Čiech, Maďarska a Rakúska.

Hlavným organizátorom regaty je už dvadsať rokov Slovenský veslársky klub (vznikol v roku 1927), sídliaci v krásnej funkcionalistickej budove Aušpici. Regata Devín – Bratislava je tradičným podujatím, ktoré po prvý raz lákalo divákov v roku 1913 (ešte v réžii najstaršieho veslárskeho klubu na území dnešného Slovenska – Bratislavského veslárskeho spolku, ktorý medzičasom zanikol). Vojna prerušila úspešne sa rodiacu tradíciu hneď dvakrát, pričom obnoviť sa ju podarilo (azda nadlho) až pred dvadsiatimi rokmi.

imag0330

Na regate Devín – Bratislava sa tradične zúčastňujú lode z troch hlavných miest, ležiacich na brehu Dunaja – z Viedne, Bratislavy a Budapešti –, pričom veslovanie sa postupne vracia medzi obľúbené športy aj u nás. Keďže rozvíja svalový aparát celého tela, koordináciu a dynamiku pohybu, na veslárov a veslárky je navyše príjemný pohľad.

osma

Lode štartujú na Morave pod hradom Devín o 15:00 hod., cieľ bude v lodenici Slovenského veslárskeho klubu (Aušpic, presne oproti Bratislavskému hradu), kde bude už od skorého popoludnia pripravené občerstvenie s hudbou, kofolou a pivom.

imag0325

S radosťou privítame všetkých, ktorí sú zvedaví nielen na najkrajší pohľad na Staré Mesto, ale aj na to, ako v Bratislave pokračuje vyše storočná, hoci prerušovaná tradícia športu, ktorý sa za ten čas takmer vôbec nezmenil – stále je to krásna, symetrická, neraz dobrodružná, no predsa len tvrdá „makačka“ na čerstvom vzduchu.

Barbora Kamrlová

Podporili nás

Don`t copy text!