Priestor pred Starou tržnicou až do jesene ozdobí nová výstava z dielne Bratislavských rožkov

Správy
11. augusta 2022

„Živé námestie: Skryté miesta a nepoznané príbehy“ je nová slovensko – anglická panelová pop-up výstava, ktorú pripravilo občianske združenie Bratislavské rožky v spolupráci s Alianciou Stará tržnica a Metropolitným inštitútom Bratislavy. Jej otvorenie sa uskutočnilo 9. augusta 2022 za účasti autorov výstavy a na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou ju nájdete až do 30. októbra.

 

 

V utorok 9. augusta 2022 občianske združenie Bratislavské rožky slávnostne otvorilo novú slovensko – anglickú panelovú výstavu, ktorá vznikla v spolupráci s Alianciou Stará tržnica a Metropolitným inštitútom Bratislavy podľa publikácie „Sprievodca živým námestím“ autoriek Bianky Čajovej a Michaely Koklesovej, ktorú vydal Metropolitný inštitút Bratislavy.

Cieľom autorov výstavy je návštevníčky a návštevníkov zoznámiť s dejinami a zaujímavosťami najväčšieho centrálneho priestoru v Bratislave, ktorý tvoria tri námestia: Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP. Tento priestor bol kedysi mestským trhoviskom, cieľom Napoleonovho ostreľovania, ale aj miestom, kde sme si vybojovali späť slobodu a demokraciu. Námestia spoločne už čoskoro prejdú komplexnou revitalizáciou, vďaka ktorej si každé z nich zachová svoju vlastnú atmosféru, pričom sa celé územie pekne zjednotí a ešte viac ožije.Na desiatich výstavných paneloch sa návštevníčky a návštevníci dozvedia zaujímavosti o Námestí SNP, ktoré od 15. storočia patrilo trhom, čomu zodpovedal aj jeho vtedajší názov – jedna časť námestia sa nazývala Prot Marckht (Chlebový trh), iná zasa Grüner Markt (Zelený trh). Námestím prešli dejiny a neboli to iba demonštrácie v roku 1989, ktoré sa na tomto námestí udiali. Jedna demonštrácia sa tu v minulosti konala už v stredu 12. februára 1919 a podľa tragických udalostí dostala meno „Krvavá streda“. Dejiny tiež menili názvy námestia. Po 1. svetovej vojne sa vrchná časť námestia premenovala na Námestie Republiky, počas 2. svetovej vojny na Hlinkovo námestie, po roku 1945 sa stalo Stalinovým námestím a po jeho smrti zas Námestím Slovenského národného povstania.

 

 

Panelová výstava sa však venuje aj dejinám Starej tržnice na Námestí Nežnej revolúcie, ktorá je dnes obľúbeným miestom nákupov, stretávania i kultúry.

Autori tiež bližšie zoznámia návštevníčky a návštevníkov s Manderlovým domom od architekta, ktorý zmenil tvár Bratislavy, ukážu im cirkevnú architektúru na námestí a zoznámia ich aj s dejinami Poštového paláca. Bokom neostane ani Kamenné námestie a rovnako sa záujemcovia oboznámia s kultúrnymi inštitúciami Živého námestia.

Posledný panel výstavy je venovaný budúcnosti Živého námestia a podobe, ktorú tento verejný priestor v úplnom centre Bratislavy už čoskoro nadobudne.

Výstava plná zaujímavých informácií a doplnená pestrým obrazovým materiálom je pred Starou tržnicou voľne prístupná do 30. októbra 2022.

Peter Janoviček

Foto: Braňo Bibeô

Podporili nás

Don`t copy text!