„Brány a podbránia v Starom meste“ v hľadáčiku bratislavských fotografov

Kultúra
3. marca 2024

Skupina fotografiek a fotografov, združených vo facebookovej skupine „Bratislava v hľadáčiku“ pripravila zaujímavú výstavu fotografií, ktorú nájdete v Galérii Martineum, v budove vedľa Katedrály sv. Martina. Výstava bude návštevníkom bezplatne prístupná do konca apríla.

Bratislava ako mesto s históriou má aj svoje skryté krásy a miesta, ktoré sú často v dennom zhone ľahko prehliadnuteľné. Mestské dvory, dvorčeky či tienisté podbránia bývajú ukryté pred očami ponáhľajúcich sa ľudí za bránami, ktoré sú samy osebe často umeleckým dielom. Výstava fotografií „Brány a podbránia v Starom meste“ má za cieľ sprístupniť tieto menej známe miesta širšiemu okruhu ľudí žijúcich v hlavnom meste i mimo neho.

Organizátormi výstavy sú administrátori fotografickej skupiny „Bratislava v hľadáčiku“, ktorá má aktuálne vyše osemtisíc členov: Rudolf Baranovič, Miroslava Mydliarová, Ľudo Németh, Anna Máté Ivaničova a Jana Kollárová. Výstavu pripravili spoločne s Martineom pri Katedrále sv. Martina, v ktorého priestoroch na Rudnayovom námestí 3 je výstava inštalovaná.

Spýtali sme sa dlhoročnej členky OZ Bratislavské rožky, pani Jany Kollárovej na jej vzťah k Bratislave a tiež na to, aké motívy v meste rada fotografuje.

„Mesto milujem, aj keď som sa tu nenarodila, ale žijem tu už takmer 40 rokov. Chcela som ho spoznať viac, dostať sa na miesta bežne pre turistov neprístupné a tak som absolvovala kurz v BKIS. A stále objavujem nové a nové miesta, dnes už aj s fotoaparátom. A to je vlastne odpoveď aj na vašu druhú otázku. Milujem fotiť skryté zákutia a detaily historických budov.“

Pani Kollárová má na výstave dve fotografie, ktoré zachytávajú Kapitulskú ulicu. Ich atmosféra je magická a pripomína nám, aké krásne je naše mesto hoci aj v daždi, či v noci.

Od Kapitulskej ulice sme sa presunuli iba kúsok. Pozeráme sa na fotografiu spolupracovníčky OZ Bratislavské rožky, fotografky Daniely Bičanovskej. Jej záber zachytáva Farskú ulicu, s podjazdom v budove Univerzitnej knižnice.

Daniela Bičanovská pri svojej fotografii. Foto: Helena Jankovičová Kováčová.

„K Bratislave mám vzťah viac než pozitívny. Vyrástla som tu aj dospela. Rada ju fotím a zviditeľňujem. Rada sa po nej prechádzam. Rada o nej počúvam. Bratislava je mesto plné príbehov. To ma na nej baví. Rada fotím architektúru Bratislavy. Fascinujú ma rôzne budovy. Moderné, historické aj chátrajúce. Posledné dva roky fotím aj kultúrne podujatia – väčšinou koncerty rôznych subkultúr. Tie k Bratislave patria tiež,“ povedala Daniela pre náš magazín.

Spoločne s Danielou sme si prezreli výstavu a následne navštívili útulnú Kaviareň Martineum, len o poschodie vyššie. Na stenách kaviarne nájdete pre zmenu historické fotografie starého Prešporku. V tejto budove zo 16. storočia sa na fotkách staré stretáva s novým. Príďte sa tiež pozrieť. Výstava je voľne prístupná do konca apríla 2024.

Kaviareň Martineum

Peter Janoviček

Foto: Daniela Bičanovská

Podporili nás

Don`t copy text!