Bratislavská sobota devätnásteho

Tematické prechádzky
23. októbra 2013

Bola to taká fajn bratislavská sobota – rušná, slnečná, nabitá udalosťami i výnimočnými príležitosťami. Na chvíľu sme odložili problémy i výhrady a mesto sme vnímali v krajších a lepších farbách ako inokedy.

Svoje zohral i fakt, že už vo štvrtok sme natrafili na zaujímavú iniciatívu: vďaka Slovenskému centru dizajnu a niekoľkým akčným študentom architektúry sa Heydukovu ulicu podarilo na jeden deň zbaviť áut, a tak ju celú prenechať výlučne chodcom a cyklistom (no a cyklistickým súťažiam a ďalším voľnočasovým aktivitám).

1383792_525546910853614_1577510558_n

Sobotňajšie predpoludnie patrilo trhom, a tak som zamieril do Starej tržnice, ktorej sa podarilo znovuzískať svoju pôvodnú funkciu. Cestou na Námestie SNP sa mi vybavil istý augustový zážitok – štvrtkové predpoludnie, ktoré som trávil v centre Lipska a túžobne, priam závistlivo som sledoval, ako sa v polmiliónovom nemeckom meste, v bezprostrednej blízkosti rokokovej budovy burzy, Kostola sv. Tomáša a radnice, koná živý trh, ktorý svojím fílingom prekoná aj Miletičku, kde sa to len tak hemží kofami v ženskom aj mužskom vydaní, vytrvalo ponúkajúcimi zeleninu, ovocie, syry, germánske liehoviny aj import z Českej republiky – „lázeňské oplatky“. Ale teraz už aj Bratislava ukázala, že je v nej život, resp. že je v nej dosť aktívnych, dôvtipných a životaschopných ľudí, ktorí majú chuť čosi (u)robiť. Zdá sa teda, že showbiznisové štúdio sa definitívne zmenilo na skutočný verejný priestor. A tak som sa ako nenapraviteľný tulák (hoci bez povestného prúteného košíka i zámeru čokoľvek ochutnať alebo kúpiť) rozhodol vstúpiť do útrob tržnice, pripomínajúcej baziliku, aby som v očarujúcom návale vôní, pachov, vizuálnych zážitkov, v spleti jazykov a nárečí po dlhom čase opäť pocítil: toto miesto je konečne na svojom mieste. Počkajme si teda na ďalšiu príležitosť, ktorá sa naskytne 16. novembra!

pa192423

Štrnásta hodina patrila „echte“ dobrodružnej túre s Bratislavskými rožkami, ktorej cieľom tentoraz nebolo užšie centrum mesta, ale trasa, ktorá viedla od Palisád k Horskému parku. Bolo príjemné vidieť rad ľudí (už takmer dav), vinúci sa za naším sprievodcom – zrejme k tomu prispelo aj pekné počasie, zaujímavá téma a propagačná iniciatíva Minormy (Kultúrneho inštitútu národnostných a etnických menšín). Výlet dopadol na výbornú, medzi rekordným počtom účastníkov (na trojhodinovú vychádzku sa podujalo vyše sedemdesiat ľudí) sa dokonca objavili aj zástupcovia občianskeho združenia M_P_BA, ktorí si po zaujímavé túry skutočne nemusia odskakovať k susedom. Slovom, bolo príjemné pátrať po príčinách tohto záujmu a zároveň si uvedomovať, že kým väčšina tradičných sprievodcov potrebuje priečelia rôznych palácov, kostolné veže, kráľov a kráľovné, Bratislavské rožky (hľa!) dokážu zorganizovať vzrušujúcu a na zážitky bohatú vlastivednú vychádzku aj po stopách rozpadávajúcich sa kameňov, roztrúsených po vilovej štvrti. A tak sme svorne napĺňali kategóriu zdravého fanatizmu a za občasnej vzájomnej výpomoci sme po cestách-necestách skúmali neraz celkom zarastené hraničné kamene, v súvislosti s ktorými nám absolútny profesionál doc. RNDr. Milan Thurzo, CSc. načrtol nefalšovanú spomienkovú topografiu.

spacegallery_safarikovo

No a v neskoré popoludnie mi cestu konečne skrížila moja obľúbená mobilná SPACE Gallery, presnejšie jej výstavná vitrína, ktorá sa po letnom pobyte v Petržalke zdržiava práve na Šafárikovom námestí. Mobilný je však nielen presklený hranol, ale aj samotná téma, ktorá sa sústreďuje okolo percepcie tranzitu, pohybu, migrácie, cestovania a človeka v role cestujúceho. Na niekoľkých metroch štvorcových si aktuálne môžeme pozrieť práce poľského výtvarníka Igora Przybylského – skomolené názvy vlakových staníc, zachytené okom cudzinca, prchavé dojmy hosťujúceho umelca počas jeho rezidenčného pobytu v Bratislave. Hlavnou stenou sa tiahne obraz vlakovej súpravy, pokrytej nekonečnou graffity kolážou (v žargóne čosi ako „full train“). Celú minivýstavu s názvom Miracle (Zázrak) tematicky spája trochu bizarné, až surrealistické video, v ktorom hrá dôležitú úlohu aj neďaleký Starý most, resp. jeho nefunkčná oceľová konštrukcia (no a československá lokomotíva, ktorá po ňom uháňa smerom k nám). Výstava na Šafárikovom námestí potrvá do 3. novembra.

m. cs.

 

Podporili nás

Don`t copy text!