Bratislavské rozprávky ocenené prémiou!

Bratislavské rozprávky
16. júna 2017

Najnovší titul z edície Bratislavské rozprávky získal literárne ocenenie! István Veres, autor rozprávkovej knihy Széchenyi, si v utorok 13. júna prevzal v Zichyho paláci v Bratislave prémiu za literárnu tvorbu v maďarskom jazyku, ktorú spolu s Cenou Imre Madácha každoročne udeľuje Literárny fond. Ako počas slávnostného vyhlasovania výsledkov zaznelo, detské knihy nebývajú v rámci Ceny Imre Madácha oceňované často, ale v aktuálnom ročníku to bolo inak.

01

Gróf István Széchenyi v jednotlivých príbehoch ožíva nie ako politik či postava z učebníc dejepisu, ale ako bežný smrteľník so všetkými pozitívami i negatívami, cnosťami i pokleskami. Túto koncepciu ďalej posilňuje zvolený jazykový štýl, ktorý vychádza z paralelného spolupôsobenia moderného i historického jazyka 19. storočia, ako aj ilustrácie Júlie Farkas. Výsledkom je kompaktný, harmonický celok.

02

Ale komu sú tieto príbehy presne určené? – pýtajú sa často autora. „Na túto otázku sa mi odpovedá čoraz ťažšie, keďže sa ku mne dostávajú stále prekvapujúcejšie ohlasy čitateľov rôzneho veku. Nedá sa odhadnúť, čo koho v knihe najviac upúta. Pre niekoho to môžu byť historické reálie spojené s Bratislavou, pre iného surrealistické výtvarné stvárnenie prvých konských dostihov v Prešporku alebo hoci jazyk použitý v príbehu o akadémii. Som rád, že sa nám svojím spôsobom podarilo opäť dokázať, že rozprávka je univerzálny žáner, ku ktorému inklinujú všetky kategórie čitateľov,“ poznamenal István Veres.

Autorovi k úspechu srdečne blahoželáme! 🙂

A na záver ešte dodajme, že maďarská verzia knihy Bratislavské rozprávky – Széchenyi sa vypredala v rekordne krátkom čase – už začiatkom jari. Momentálne si môžu záujemcovia kúpiť jej slovenský preklad.

OZ BArožky

Fotogarfie: Braňo Bibel

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!