Cyklisticko-kvetinový sprievod na Michalskej ulici

Rodinné fotografie
11. apríla 2018

Cyklistika sa stala obľúbeným športom mešťanov v posledných dvoch desaťročiach 19. storočia a následne sa rozšírila po celom Uhorsku. Prvý cyklistický spolok vznikol v roku 1882 v Budapešti a krátko na to – v roku 1888 – bol založený aj v Prešporku. Išlo o Prešporský cyklistický spolok.

Od tej chvíle sa stal z bicykla vyhľadávaný dopravný aj športový prostriedok. S nástupom 20. storočia ho už používali poslíčkovia a poštári, robotníci a úradníci, no postupne bol akceptovaný aj v dámskej spoločnosti.

Vo väčších mestách monarchie, kde fungovali cyklistické spolky, bolo zvykom organizovať kvetinové sprievody na dvojkolesových „tátošoch“, ktoré slúžili na popularizáciu cyklistiky.

Takýto kvetinový sprievod na bicykloch vidíme aj na unikátnych amatérskych záberoch. Sprievod odbočuje zo Schneeweissovej (Biela ulica) do Michalskej ulice.

03

Hľa, podaktoré dámy absolvovali defilé v pohodlnej rikši. A ktože je ten autoritatívne pôsobiaci pán v klobúku s fičúrskymi fúzami? Žeby nejaký mestský potentát?

01

Dáma s vencom z kvetov na kormidle bicykla; nasledujú ju ďalší účastníci sprievodu v oblečení alebo uniformách zodpovedajúcich vykonávanej profesii. Kto už vie dnes určiť, s akým povolaním sa ten-ktorý odev spája?

02              A ktože je táto veselá postavička? Na sebe má široký turecký odev a na chrbte nesie batoh plný bosoriek.

Ak by ste nám radi zapožičali na digitalizáciu staré rodinné fotografie alebo iné dokumenty, kontaktujte nás na nasledovnej e-mailovej adrese: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk. Ďakujeme.

Mária Bertha Orbán

Podporili nás

Don`t copy text!