Dom prvej telefónnej ústredne
„…nech je telefónne vedenie umiestnené symetricky a nech nešpatí vzhľad domov a ulíc.“ Takáto podmienka sa nachádzala v koncesii Ministerstva verejných prác a dopravy, ktorou v roku 1883 povolilo Karlovi Kraglovi zriadiť v Prešporku telefónnu sieť.
Prvé verejné predvedenie telefónu sa v Prešporku uskutočnilo 15.12.1877 už poldruha roka po jeho vynájdení A.G. Bellom. Hoci bolo úspešné, uhorské úrady nepostrehli praktický epochálny význam prístroja, a tak sa telefonizáciou zaoberali len jednotliví nadšenci. Najskôr to boli bratia Puskásovci, ktorí zriadili v roku 1881 v Budapešti a Temešvári prvé mestské telefónne siete v Uhorsku. (Mimochodom, Tibor Puskás inštaloval aj závesný telefón u arcivojvodu Friedricha v Grassalkovichovom paláci. Viedol z jeho kancelárie do maštale a bol prvý na území Prešporka.)
Potom prišiel na scénu prešporský rodák Karl Kragl. Pri svojom telefonizačnom zámere však musel prekonať niekoľko problémov. Najskôr musel prelomiť odpor Prešporákov voči inštalácii konzol a strešných držiakov na svoje domy. Aby si ich získal, usporiadal pre nich veľkú hostinu, kde boli pri víne povoľnejší. Elegantne sa vysporiadal aj s otázkou telefónnych aparátov. Aby ušetril, nechal si patentovať vlastný aparát typu Edison – Kragl – Lang. Napokon sa pasoval aj so všeobecnou skepsou voči užitočnosti tejto vymoženosti. Hoci hojne inzeroval v Pressburger Zeitung, i osobne agitoval medzi podnikateľmi, podarilo sa mu získať najskôr len 12 abonentov (medzi nimi by sme našli aj známe mená – vinár Palugyay, mlynár Ludwig, kefár Grueneberg, Steinov pivovar, Dynamitka či Patrónka). Kragla však nič nemohlo zastaviť, a tak 15.6.1884 otvoril prvú telefónnu ústredňu nielen v Prešporku, ale aj na Slovensku. Nachádzala sa na prvom poschodí domu z 18. storočia (nárožie Hurbanovho námestia a Obchodnej ulice, celkom vpravo). Prevádzkové hodiny mala v zimnom období v čase 8:00-19:00 hod, v lete o dve hodiny dlhšie.
Telefón sa samozrejme ujal, počet predplatiteľov utešene narastal a v roku 1893 sa Prešporok stal súčasťou prvej medzimestskej telefónnej siete v Uhorsku (+ Arad, Györ, Szeged a Budapešť). Vtedy mesto ústredňu od Kragla odkúpilo a ten sa utiahol do svojej pracovne na Prepoštskej ulici. Zomrel vo veku 91 rokov a pochovaný je na Ondrejskom cintoríne. Dom prvej ústredne neskôr nadstavali o jedno poschodie, postupne pustol, až ho napokon museli nahradiť replikou (2001-2002, Josef Struhař). A s určitosťou už nežije ani biely psík v popredí, zamyslene hľadiaci do diaľav Obchodnej ulice. Od roku 1899 tadiaľ jazdila električka (linka C), ktorej otvorenú plošinu vidieť celkom vľavo.
Ján Vyhnánek
Získajte pravidelné informácie o Bratislavských rožkoch emailom
Odporúčame
Podporili nás
Kalendár podujatí
Podporte záchranu vzácnych dokumentov, rodinných fotoalbumov, kníh, fotografií a pohľadníc, záchranu atmosféry trojjazyčného mesta Pozsony/Pressburg/Prešporok.
Členom občianskeho združenia sa môže stať jednotlivec, alebo organizácia po vyplnení a zaslaní žiadosti o členstvo.
Inzerujte na našej stránke!