Eva Bolemant: „Hľadáme stálych podporovateľov OZ Bratislavské rožky…“

Správy
17. mája 2023

V poslednom čase akoby dozreli iniciatívy bratislavských neziskových organizácií. Projekty a nápady OZ Bratislavské rožky, ktoré boli kedysi považované na výnimočné, sa rad-radom objavujú v programoch mestských inštitúcií. Eva Bolemant, zakladajúca predsedníčka OZ Bratislavské rožky, vedie túto neziskovú organizáciu dvanásť rokov. Spolu s ňou sme sa pozreli na programy, publikácie a kampane, ktoré združenie pripravuje v roku 2023.

Eva Bolemant zakladajúca predsedníčka. Foto: Braňo Bibel

 

„Chceli by sme dosiahnuť, aby naša organizácia nebola ekonomicky závislá len od dotácií z projektov.“

 

V čom bude rok 2023 v OZ Bratislavské rožky iný ako tie predchádzajúce?

Chceli by sme dosiahnuť, aby naša organizácia nebola ekonomicky závislá len od dotácií z projektov. Naším cieľom je vyvíjať kontinuálnu činnosť, aby sme nemuseli prerušovať aktivity iba preto, že nám neschválili dotáciu na ten-ktorý projekt alebo schválené sumy meškajú. Nie je to vôbec jednoduché, ale už nejaký čas sa snažíme uvažovať v tomto duchu.

Veľmi populárne sú prechádzky po meste. Pravidelne ich organizuje aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). Aké prechádzky plánuje v tomto roku OZ Bratislavské rožky?

Myslíme si, že veľmi dôležité, aby za podobnými podujatiami stáli mestské organizácie. Ako nezisková organizácia považujeme za svoju povinnosť reflektovať našimi aktivitami na potreby a požiadavky obyvateľov tohto mesta. Napríklad upozorňovať na zaujímavosti spojené s históriou Bratislavy, ktorým sa doteraz nikto podrobnejšie nevenoval. Takto sme v roku 2013 spustili tematické prechádzky a prednášky alebo v roku 2017 mimoriadne obľúbené pop-up výstavy. Sme radi, ak sa za tieto iniciatívy postaví aj niektorá mestská inštitúcia, ktorá dokáže zabezpečiť kontinuálnu, kvalitnú a dlhodobú realizáciu podujatí. Je to pre nás úspech. Naše tematické prechádzky v maďarskom jazyku, určené pre širokú verejnosť, budú pokračovať aj naďalej. Slovenské prechádzky zatiaľ iba plánujeme.

Mnohí by privítali, keby sa opäť konali aj mimoriadne obľúbené prednášky, ktoré OZ Bratislavské rožky pred pandémiou organizovalo vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy. Aké aktuálne informácie nám môžeš v tejto súvislosti prezradiť?

Tieto prednášky sme s veľkým úspechom uskutočňovali vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy. Po pandémii začalo podobné prednášky organizovať nové vedenie múzea. Napĺňa nás radosťou, že v tejto aktivite pokračuje mestská organizácia, ktorá má na to prevádzkové i ekonomické predpoklady, ako aj odborné zázemie.

Eva Bolemant a Peter Janoviček

Aké programy máte v tomto roku pripravené pre členov OZ Bratislavské rožky?

Aj na základe spätnej väzby od našich členov považujeme za najdôležitejšie budovanie komunity. Pre členov OZ Bratislavské rožky preto pripravujeme okrem prechádzok a prednášok aj iné typy podujatí. Zatiaľ prezradím len toľko, že v rámci nich navštívime zaujímavé bratislavské dejiská.

Keby si mohla čokoľvek zaželať OZ Bratislavské rožky, čo by to bolo?

Určite to, aby sme mohli prijať na trvalý pracovný pomer ďalších spolupracovníkov. Administratívnej a organizačnej práce je veľmi veľa – niekedy aj na úkor kreativity a odbornej činnosti. Toto množstvo úloh už nestíhame pokrývať svojpomocne.

 

„Stále sa nám však nepodarilo nájsť hlavného podporovateľa alebo „mecenáša“ OZ Bratislavské rožky, ktorý by vďaka 2 % z dane dokázal tieto výdavky dlhodobo uhrádzať.“

 

Nedali by sa na tieto účely využiť dotácie z projektovej činnosti? Neponúka takéto možnosti verejné financovanie (crowdfunding)?

Dotačné systémy nič podobné neponúkajú. Hoci v zahraničí je to bežné, na Slovensku nie je možné žiadať dotáciu na činnosť, dokonca aj výdavky na projektového koordinátora sú väčšinou limitované 10 %, čo je až smiešne. Zastávame názor, že na administratívne výdavky OZ Bratislavské rožky by sme nemali žiadať finančné prostriedky cez crowdfundingové platformy. Neustále sa rozrastajúca členská základňa a s tým spojené členské príspevky, ako aj darované 2 % z dane nám umožňujú pokryť režijné náklady nášho združenia (prenájom kancelárskych priestorov, telefón, internet atď.). Stále sa nám však nepodarilo nájsť hlavného podporovateľa alebo „mecenáša“ OZ Bratislavské rožky, ktorý by vďaka 2 % z dane dokázal tieto výdavky dlhodobo uhrádzať. Dúfajme, že sa tento sen raz stane skutočnosťou…

V máji na StartLabe spúšťate kampaň na podporu slovenského online magazínu www.bratislavskerozky.sk. Čo od tejto crowgfoundingovej kampane očakávate?

Žiaľ, naša tohtoročná žiadosť, ktorú sme podali na Fond na podporu umenia (FPU), nebola podporená, avšak bola veľmi vysoko hodnotená. FPU odporučil nášmu združeniu,  aby sme sa pokúsili získať prostriedky cez miestne projektové platformy. V záujme pružnejšieho fungovania veľmi dôležitej slovenskej verzie nášho online magazínu sme sa preto rozhodli hľadať riešenie na vzniknutú situáciu. Veľmi dúfame v podporu našich priaznivcov, ktorí nás už poznajú a čítajú naše príspevky, ale úprimne nás, samozrejme, potešia aj noví podporovatelia. Veríme, že vďaka tomu budú môcť vznikať ďalšie zaujímavé články o Bratislave a slovenskú verziu online magazínu nebudeme nútení pozastaviť. Zbierku na StartLabe môžete podporiť TU  »»»

Fotografia z kampane zo StartLabu Foto: Braňo Bibel

Minulý rok pred Vianocami zaznamenala veľký úspech kniha My sme starí Prešporáci . Je ešte k dispozícii?

Vypredala sa. V súvislosti s knihou však máme tri dobré správy. Kto podporí zbierku pre náš slovenský online magazín, v rámci jedného z balíčkov ju môže získať, lebo sme na tento účel odložili pätnásť výtlačkov knihy. Ak pôjde všetko podľa plánu, na jeseň by sa malo objaviť druhé vydanie publikácie. A do tretice – v tomto projekte by sme radi pokračovali: aktuálne plánujeme podať žiadosť (projekt) na Bratislavský samosprávny kraj a na samosprávu MČ Staré Mesto.

Aké ďalšie publikácie pripravuje OZ Bratislavské rožky? 

Na predvianočný trh tento rok pripravujeme nový prírastok do našej obľúbenej edície „Bratislavské rozprávky“. Bude ním kniha Petra Janovička „Mozart, Vĺčikove Vianoce“, ktorá detským čitateľom porozpráva o návšteve tohto hudobného génia v Prešporku. Ďalšou pripravovanou knižnou novinkou bude veľkoformátový, farebný album „Tour de Pressburg“, ktorý priblíži doteraz málo známe osudy bratislavských umeleckých diel. Pôjde o trojjazyčnú – slovensko – maďarsko – anglickú publikáciu. S kolegami tiež pripravujeme výber z článkov uverejnených v slovenskom online magazíne www.bratislavskerozky.sk. Je dôležité, aby sa zaujímavé príspevky z našej webovej stránky mohli dostať aj na knižné police tých, ktorí o ne majú záujem.

Eva Bolemant

Mnohí čakajú na slovenský preklad knihy 400-ročná legenda (A 400 éves legenda), ktorá vyšla v maďarskom jazyku a približuje históriu známeho pečiva – bratislavských rožkov. Kedy by sa mala objaviť?

Autori – Július Cmorej, Ján Vyhnánek a Sándor Papp ml. – na texte pracujú. Podľa mojich informácií bude slovenská verzia trochu iná ako maďarská. A zrejme bude aj veľmi populárna, keďže približuje jeden z najznámejších symbolov Bratislavy. Publikáciu by sme chceli vydať aj v angličtine a ďalších jazykoch. Toto sladké pečivo na budúci rok oslávi 425. výročie svojho vzniku. Bolo by pekné osláviť okrúhle jubileum aj takýmto spôsobom.

Peter Janoviček

Podporili nás

Don`t copy text!