Fadrusz je už na dunajskom nábreží!

Správy
12. októbra 2018

A zostane tam dva týždne! Vo štvrtok 11. októbra 2018 sa totiž uskutočnilo slávnostné otvorenie dočasnej exteriérovej výstavy, ktorá v slovenskom aj maďarskom jazyku predstavuje celoživotné dielo významného sochára, prešporského rodáka Jána Fadrusza a ktorá bude na Vajanského nábreží voľne prístupná verejnosti 24 hodín denne, a to až do 25. októbra 2018.

Pred tematickou prechádzkou, ktorá sa mala začať o 16.30 hod., prichádzali na Vajanského nábrežie v hojnom počte záujemcovia, na ktorých už čakalo 30 informačných panelov. Ján Fadrusz, ktorý bol na prelome 19. a 20. storočia jedným z najoslavovanejších sochárov v Uhorsku, sa narodil pred 160 rokmi a zomrel pred 115 rokmi. Ako povedal na otvorení výstavy podpredseda OZ Bratislavské rožky Árpád Korpás, najmä tieto jubileá motivovali organizátorov k usporiadaniu výstavy.

06

Starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík, námestníčka primátora hlavného mesta Bratislavy Iveta Plšeková a turistický sprievodca a novinár István Hornyák vyzdvihli bratislavské dedičstvo Jána Fadrusza, pričom nezabudli spomenúť ani súsošie Márie Terézie, ktoré sa stalo obeťou politických zmien. Práve toto súsošie posunulo Fadrusza medzi dobovú uhorskú umeleckú elitu a na prelome storočí bolo najfotografovanejšou pamätihodnosťou Prešporka. Mestský historik a podpredseda OZ Bratislavské rožky Ján Vyhnánek cez Fadruszov príklad poukázal na dôležitosť podpory miestnych mladých talentov, resp. podpory umenia zo strany vedenia mesta, veď táto pomoc a podpora sa mestu v budúcnosti viacnásobne vráti. Pripomenul tiež, že v mladom Jánovi Fadruszovi prvýkrát spozoroval talent niekdajší hlavný archivár mesta a kultúrny mecenáš Ján Batka, ktorý ďalej usmerňoval jeho cestu.

03

Tým sa oficiálna časť vernisáže skončila a prítomní za rekordne krátky čas rozchytali makové a orechové bratislavské rožky, ktoré pre nich pripravila pekáreň FantastiCo. Následne patril priestor zástupcom médií, ktorí si ku kamerám či mikrofónom volali hostí a organizátorov výstavy.

Texty k výstave, ktorá bude verejnosti sprístupnená dva týždne, vytvorili historici István Hornyák, Július Cmorej a Ján Vyhnánek; autorkou vizuálu výstavy je Réka Szabó. Koordinátorkou projektu je predsedníčka OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant, kurátorom výstavy je spoluzakladateľ OZ Bratislavské rožky Sándor Papp ml.

02

Mimochodom, na tomto úseku nábrežia vládne čulý ruch a počas vernisáže bolo zaujímavé sledovať, ako okoloidúci – chodci aj cyklisti – priam zakopávali o informačné panely a chtiac-nechtiac sa o Fadruszovi niečo nové dozvedeli. Dnes už v Bratislave nie je veľa exteriérových artefaktov, keďže súsošie Márie Terézie príslušníci československých légií v roku 1921 zničili a odviezli, Fadruszovu bustu, ktorú na nábreží Dunaja odhalili v roku 1912, po roku 1945 odstránili (v súčasnosti sa nachádza v zbierkach Galérie mesta Bratislavy). Najznámejším, dodnes existujúcim Fadruszovým dielom je súsošie kráľa Mateja Korvína na Hlavnom námestí v Kluži, kde ho odhalili v roku 1902. Bronzová jazdecká socha, ktorá je jeho súčasťou, získala na svetovej výstave v Paríži v roku 1900 zlatú medailu.

05

Z výstavných panelov na nábreží upútajú najmä dve: panel, ktorý prebúdza k životu bustu Jána Fadrusza na mieste, kde kedysi stála, ako aj panel (ktorý ľahko udrie do očí aj vodičom okoloidúcich áut) zachytáva (v životnej veľkosti) Jána Fadrusza, ktorý sa nechal nahý priviazať na kríž. A že prečo to mladý sochár urobil? Tak aj to sa dozviete, ak zavítane na výstavu.

OZ BArožky

Fotografie: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!