Hore svahom – prechádzka medzi vilami zo „šťastných mierových čias“

Tematické prechádzky
10. júna 2019

Dňa 28. apríla 2019 sa záujemcovia pod vedením sprievodkyne Ágnes B. Mánye vyštverali až na Kuzmányho ulicu (kedysi Újtelep, Neustift) a do jej  okolia, čiže k vilám, ktoré vyrástli na mieste bývalých cirkevných záhrad, vinohradov a ovocných sadov, ohraničovaných dnešnými Palisádami (Védcölöp út, Pallisadenweg) a Štefánikovou ulicou (Stefánia-út, Stephaniestrasse).

Takmer šesťdesiatčlenná skupina, ktorá úspešne odolávala aj silnému vetru, sa vydala na potulky z Mierového námestia, dotkla sa ulíc Gunduličova, Moyzesova, Fraňa Kráľa, Lermontovova, Vlčkova a ponavštevovala vily na Kuzmányho ulici, ktoré patria medzi najstaršie – začali ich stavať v 60. rokoch 19. storočia.

Potom nasledovali vily na Palisádach, na Godrovej, Timravinej a Galandovej ulici. Účastníci, ktorí ukončili prechádzku na Palisádach, sa na záver tejto „vysokohorskej túry“ určite zhodli v tom, že vily postavené pred vyše sto rokmi sú vkusnejšie a ešte aj v zanedbanejšom stave ponúkajú príjemnejší pohľad než mnohé ich súčasné kolegyne.

 

Barožky

Fotografie: Braňo Bibel

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!