Káva z bratislavských ulíc

Mesto
4. augusta 2014

Kedysi dávnejšie som zvykol z času na čas tradičnú cestu do práce vymeniť za netradičnú – pešo cez Staré Mesto. Je vtedy ešte prázdne, žiadni turisti, žiaden zhon. Pripomínalo mi to ljubljanské rána. Problém bol v tom, že bratislavské kaviarne sú nastavené na manažérsky životný štýl, t.j. nie sú ráno otvorené! Rozšírenie káv ponúkaných priamo na ulici mohlo tento výrazný nedostatok mesta odstrániť, no neodstránilo, zatiaľ. Ponúkam vám zoznam mobilných bratislavských kaviarní.

Pán Králiček

Bol zrejme prvým priekopníkom v ponuke kávy na ulici a jeho vozík sa stal súčasťou Poštovej ulice (dnes už aj Kollárovo nám. a Zochová ul.). V ponuke má len kávy založené na espresse (single, double), cappuccino a caffé latte vo veľkostiach S, M, L, pričom v M a L je double espresso a v L je väčší podiel mlieka ako v M. V čase moje prvej návštevy bol v ponuke blend Barista basic od komárňanskej Green Plantation, no počas druhej návštevy už Papua Nová Guinea od českej pražiarne Balírny Praha Holešovice. S touto kávou Pán Králiček kedysi začínal a veľmi mi nesadla, bola to prepálená káva. V súčasnosti má mierne zmenený pražiaci profil, ako espresso macchiato neurazila, ale… Ochutnal som i espresso (Kollárovo nám.) a cappuccino (Poštová ul.), príprave oboch nápojov nemám čo vytknúť (obe z Barista Basic). Okrem kávy (aj bezkofeínová; aj zo sójového mlieka) je v ponuke čokoláda, čaj a ovocné šťavy. Cenník káv je v galérií, prevádzkové hodiny v prípade priaznivého počasia sú pondelok až piatok od 08:00 do 18:00 hod. (ak nie sú na inej akcii).

kralicek1

 

Piadženo Coffee

Len pred krátkym časom sa na Vajanského nábr. pri osobnom prístave objavilo malé červené autíčko ponúkajúce kávu zo slovenskej pražiarne Coffee Sheep, Trenčín. V ponuke majú espresso blend pražiarne (nie je možné samostatne kúpiť v e-shope pražiarne) s podielom 90/10 v prospech arabiky. Opäť sú v ponuke len kávy založené na espresse (od ristretta po doppio, macchiato, cappuccino až caffé latte), na leto pripravená i ľadová káva podľa osobitého receptu Piadženo (zrejme treba skúsiť). Skúsil som espresso macchiato. Príprave espressa nič nevytýkam, mlieko na macchiato by som možno trošičku kratšie penil. Celkový dojem z kávy bol dobrý, blend v mliečnej verzii neprekážal. Táto mobilná kaviareň pripraví všetky kávy v bezkofeínovej verzii (Brazil Santos), mliečne aj zo sójového mlieka. Okrem kávy so sebou ponúkajú kávu i do porcelánu pre vypitie priamo na mieste. V ponuke je aj ajurvedská čakanková káva, horúca čokoláda a čaj. Cenník káv je v galérií, prevádzkové hodiny v prípade priaznivého počasia sú utorok až nedeľa od 09:00 do 17:30 hod. (ak nie sú na inej akcii).

piadzbo

On the road

Nedávno občianski aktivisti v Bratislave vyčistili, upravili a tým sprístupnili 10 rokov uzavreté mestské hradby. Od ich sprístupnenia sa tam snažia prilákať verejnosť rôznymi akciami, pričom súčasťou hradieb sa stala i mobilná kaviareň On the road, ktorá pripravuje kávy založené na espresse z blendu Columbo bratislavskej pražiarne ATC – Columbo. Kaviareň ako jediná ponúkala aj alternatívnu metódu – french press, no teraz je mlynček i s french pressom v kamennej prevádzke. V budúcnosti by sa však alternatívy mali v autíčku objaviť. Momentálne teda len kávy založené na espresse, pričom pri mliečnych kávach je k dispozícii bezlaktózové a sójové mlieko. V ponuke nie je bezkofeínová káva, v prípade takejto požiadavky odporúčajú ristretto s minimálnym podielom kofeínu. Kávu pripravujú väčšinou do papierových pohárikov so sebou, ak sa rozhodnete posedieť na hradbách je k dispozícii i porcelán. V horúcich dňoch si môžete objednať i ľadovú kávu, a to buď zo zmrazeného espressa (do mlieka) alebo espresso na ľad. Okrem kávy je v ponuke kakao, čerstvá citronáda a limonády z domácich sirupov. Špecialitou kaviarničky je vlastný energetický drink v spojení espressa (aj ľadového) s pomarančovým džúsom. Ja som vyskúšal espresso a energetický drink. Na môj vkus je v energeťáku jedno espresso málo, ale keďže nejde o kávový nápoj, ale káva je len zdrojom kofeínu, asi to tak má byť. Ku káve si môžete objednať niečo malé z bratislavskej pekárne Cakes. Cenník káv je v galérií, prevádzkové hodiny v prípade priaznivého počasia sú pondelok až nedeľa od 10:30 do 18:00, resp. 20:00 hod. (ak nie sú na inej akcii).

borito

Caffe Mobil

Caffe Mobil je asi najnovší a najmenej známy projekt. Po viacerých stanovištiach sa udomácnil na Rybnom námestí pri vstupe na most. Trošku nešťastne je od Dómu i od Dunaja skrytý, aj napriek výraznej farbe, ale po rozkukaní sa po námestí ho nemôžete obísť. Ponukou kávy zaujme najmä taliansky ladených zákazníkov, kávy na základe espressa pripravujú z ItalCaffé Prestige Bar. Ide o blend arabica a robusta s výrazným talianskym pražením! Vyskúšané espresso pripravené do skla bolo v poriadku, aj keď takúto taliansku kávu nepreferujem. Bolo by hlúpe pripravovať z tejto kávy filtrované nápoje, preto ani táto kaviareň alternatívne metódy neponúka. Okrem kávy môžete skúsiť čokoládu a čaj. Kávy s podielom mlieka pripravujú zatiaľ len z obyčajného mlieka. Zákazník si môže vybrať i bezkofeínovú kávu. Cenník káv je v galérií, prevádzkové hodiny v prípade priaznivého počasia sú pondelok až nedeľa od 08:00 do 16:00, resp. 19:00 hod. (ak nie sú na inej akcii).

cafeemobil

Uličník

Uličník na Poľnej ul. nie je kávový projekt, káva je len ako doplnok. Aj napriek tomu som sa rozhodol ho navštíviť a vyskúšať. V ponuke je taliansky blend od Portioli, chuťovo veľmi výrazná robusta. Vyskúšal som espresso, príprave kávy nič nevyčítam, len som si všimol utláčanie pomocou tampera na mlynčeku Rancilio (čo v týchto podmienkach a koncepte nevytýkam) a čistenie páky ako vídavame na majstrovstvách baristov (+). Okrem kávy so sebou ponúkajú kávu i do porcelánu. Musím sa však priznať, že táto káva skončila pri strome, prosto moje chuťové bunky ju nedokázali prijať. Tento projekt sa sústredí na jedlo, a preto v ňom treba skúsiť práve toto a brať ho ako bernú mincu. Kávu vynechajte. Uličník sa vyhýba elektronickým médiám, preto vám neviem povedať prevádzkovú dobu, predpokladám, že počas bežných pracovných dní sú tam.

ulicnik

Kávička z autíčka

Kávička z autíčka je projekt značky Lavazza. Nepodarilo sa mi ich zastihnúť ani na Hviezdoslavovom či Kamennom námestí. Predpokladám však, že v ponuke sú výlučne kávy so základom espressa.

Kofi2Go

Bol po Pánovi Králičkovi druhý mobilný projekt v Bratislave. Sústreďoval sa však najmä na akcie v Dome kultúry Ružinov a na rôzne akcie, čiže nebol skutočnou kávou z ulice. Keďže ide o mobilnú kaviareň, spomeniem ju v tomto texte aspoň krátko. V DK Ružinov i na prvom ročníku Coffee Fest Slovakia ponúkal návštevníkom kávy založené na espresse, a to kávu od bratislavskej pražiarne Samay Coffee. Podľa posledného statusu zo sociálnej siete (13.06.2014) došlo k určitej spolupráci Kofi2Go a Power Coffee Dušana Plichtu. Podľa zástupcov Kofi2Go kávu (Samay Coffee, Power Coffee) v Bratislave ponúkajú v sezóne výlučne v DK Ružinov, teda nie v uliciach. V ponuke majú aj kávu pripravenú aeropressom. Pri písaní tohto textu som nemal možnosť prípravu kávy Kofi2Go vyskúšať

Caffe Pressburg

Caffe Pressburg je projekt kávy Segafredo, ich autíčko môžete nájsť pred budovou hlavnej železničnej stanice Bratislava. Priznám sa, veľmi sa mi nechcelo ho skúšať, ale predsa, kúpil som si espresso (1,20 €). Ku káve Segafredo sa asi neoplatí viacej písať, no k príprave espressa áno. Tieklo neuveriteľne dlho, okolo 50-60 sekúnd. Po objednaní espressa som nedostal otázku malé (piccolo?) či veľké, iba či s mliekom alebo bez. Aj napriek tomu, že papierový pohárik je vizuálne rozdelený na espresso (na poháriku cca 35 ml)-mlieko-pena, objednané espresso natieklo do dobrej polovice pohárika (100 ml). Druhý problém espressa bol, že pripravená káva je priliš horúca, t.j. nie je možné okamžité pitie. Kaviareň ponúka i iné kávové nápoje.

18

Všetky mobilné kaviarne v uliciach Bratislavy sú odkázané na priazeň počasia, preto počas zimy alebo v sychravom počasí ich väčšinou v uliciach nenájdete. Keďže tento mobilný spôsob predaja kávy je zatiaľ v slovenských podmienkach neokukaný a je veľmi vhodný na krátkodobé akcie, v prípade trhov, festivalov a pohôd budú s vysokou pravdepodobnosťou opäť tam (preto skúste polohu overiť cez sociálne siete). V súčasnosti vám ani jedna priamo na ulici nepripraví alternatívne metódy, čo je škoda, min. aeropress sa do stiesnených priestorov isto ešte zmestí (problém je vhodnejšia káva a samostatný mlynček). Všetky kávy (s výnimkou Barista Basic) sú tmavšie pražené, je v nich potlačená prirodzená acidita, prípadne je negovaná prímesou robusty. Kaviarne to zdôvodnili spätnou väzbou od zákazníkov, ktorí žiadali horkejšie kávy. Pri príprave káv som sa nevenoval gramáži a času extrakcie kávy, hodnotil som len vizuálny a chuťový efekt kávy. Veľmi pozitívne hodnotím, že žiadna z navštívených mobilných kaviarní neponúka piccolo!!! V uvedených mobilných kaviarňach, s výnimkou On the road, je možná platba len v hotovosti. Všetky vyskúšané kávy som si platil, t.j. pri žiadnej mobilnej kaviarni som nebol “motivovaný” písať inak, ako by som sám chcel.

Daniel Dudinský

Zdroj: http://mycoffeeadventures.wordpress.com/2014/07/30/kava-z-bratislavskych-ulic/

Podporili nás

Don`t copy text!