Kriminálne činy v Prešporku pred 100 rokmi

Príbehy zo starej Bratislavy
12. apríla 2014

Tragédia, motivovaná nešťastnou láskou. Úkladní vrahovia a zlodeji v bordeli. Sexuálne násilie v Kvetnej doline. Kriminálne činy, ktoré sa udiali v Prešporku pred 100 rokmi, nám pripomínajú romantické romány.

horvat088_1913

Prvého mája, o trištvrte na päť nadránom, v izbe jedného z prešporských hotelov zaznel výstrel. „Keďže z izby predtým nebolo počuť žiadne zvuky, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o samovraždu,“ napísal o prípade, ktorý sa stal na prelome storočí, denník Nyugatmagyarországi Híradó (Západomaďarský spravodajca). Policajt a lekár, ktorí sa v krátkom čase dostavili na miesto, museli vylomiť dvere na izbe, kde sa im naskytol hrôzostrašný pohľad. „Na posteli ležali v kalužiach krvi 26 – 27-ročný muž a po jeho pravom boku 20 – 22-ročná žena v bielej spodnej bielizni, obaja s prestrelenými spánkami, 9-mm revolver muž držal v ruke.


 

Inzercia

aya


 

Podľa všetkého ich do náručia smrti vohnala nešťastná láska, a tak najprv muž dvakrát vystrelil na ženu a potom obrátil zbraň proti sebe,“ píše sa v správe. Ako vysvitlo, muž bol hainburský obchodník Willibald Weiner, brat hainburského pekárskeho majstra Vladimíra Weinera. A žena podľa všetkého zanechala list na rozlúčku svojej matke Alžbete Rirsch, ako aj Vladimírovi Weinerovi a hainburskej priateľke Líne. U ženy našli zlaté hodinky, tri zlaté prstene a pár zlatých náušníc a u muža strieborné hodinky na retiazke, dva prstene, 17 korún a 64 halierov a bicykel značky Durkop.

10002919_608368849250863_1285303430_n

Zlodeji vyčíňali aj vo vydrickom hostinci Čierny lev, „ktorý zlatá mládež s obľubou vyhľadáva na milostné dobrodružstvá a schôdzky,“ napísal 10. júla 1901 denník Híradó. „Ticho tohto hotela včera v noci bezohľadne narušili dvaja nezamestnaní čašníci, menovite Hermann Krüger a Rezső Keck, ktorí boli dostatočne »keck« na to, aby sa tu ubytovali a potom vnikli do izby svojho bývalého spoločného dôstojníka v nádeji na zisk,“ pokračuje článok s názvom Zátišie v Čiernom levovi. No nemali šťastie, lebo na pohyb sa vojak zobudil, začal ich prenasledovať, a keď sa zamkli v jednej z izieb, počkal ich na chodbe a zavolal policajta. Zdá sa, že iných sa im už podarilo úspešne okradnúť, lebo z vrecka jedného z páchateľov vypadla cudzia peňaženka. „Takýto veselý život panuje v Čiernom levovi,” konštatuje sa v správe.

horvath_178

Zviera v človeku! – oznamuje titulok článku, ktorý noviny Híradó uverejnili 12. júla 1910. V jednu sobotnú noc na Korytnačskom jazere (Teknyősbéka-tó – dnešná Levická ulica) v Kvetnej doline neznámy páchateľ napadol dievča, ktoré šlo v sprievode staršieho brata a po tom, čo útočník brata poriadne zbil a odohnal, sa na dievčati opakovane dopustil násilia. „Po beštiálnom človeku pátrajú,” končí sa krátka správa.

horvat083_1902

Z fľaše, nájdenej na ulici, sa neodporúčalo piť ani pred sto rokmi. Dokazuje to prípad, o ktorom Híradó informuje 6. februára 1910. V článku sa píše, že dvom staničným robotníkom prišlo náhle nevoľno a v nemocnici zomreli. „Vysvitlo, že robotníci s tromi spoločníkmi popíjali v putike pálenku. Cestou domov na Námestí Lajosa Nagya našiel fľašku, napil sa z nej, rovnako ako Pozsonyi. Ostatní fľašu ovoňali a skonštatovali, že v nej nie je pálenka a nenapili sa z nej. Policajným vyšetrovaním sa zistilo, že vo fľaši bol mirbanový olej, ktorý vyrába obchodník Ján Wendler na hubenie ploštíc.“

horvat075_1899

V októbri 1910 zmizol istý vojak a mladá kassierka (kedysi objednávky v kaviarni evidovali kassierky) z Prešporka, píše Híradó 6. novembra. „Bez stopy zmizla aj pekná kassierka, ktorá mala s poručíkom dlhšiu dobu pomer. Dva dni po ich zmiznutí vylovili v katastri mesta Nyergesújfalu v Komárňanskej župe z Dunaja časť brucha, o ktorom lekárske vyšetrenie zistilo, že ho vyrezali zo ženského tela, a to v čase, keď bola obeť ešte nažive,“ uvádza sa v správe. O čosi nižšie, v katastri obce Leányfalu, Dunaj vyplavil aj mŕtve telo poručíka. „… v tomto tajomnom prípade ide o úkladnú vraždu, no vyšetrovatelia nevedia presne určiť, či je časť brucha pozostatkom zmiznutej kassierky,“ citujú úrady noviny.

(vi)

Podporili nás

Don`t copy text!