OZ Bratislavské rožky na jeseň odštartuje ďalší cyklus tematických prechádzok

Tematické prechádzky
28. augusta 2023

Záujemcovia sa tentoraz dozvedia viac o palácoch za bývalými mestskými hradbami, o pokladoch Rusoviec, ako aj o tragických udalostiach v živote príslušníkov židovskej komunity v Bratislave.

OZ Bratislavské rožky, ktoré mapuje históriu hlavného mesta a jeho viacjazyčné tradície, pripravuje na jeseň – zimu viacero zaujímavých tematických prechádzok v maďarskom jazyku, na ktoré srdečne pozýva všetkých záujemcov.

Prvá tematická prechádzka Paláce za bývalými mestskými hradbami sa uskutoční 3. septembra 2023 pod vedením turistického sprievodcu a novinára Istvána Hornyáka. Začne sa v bývalej záhrade Aspremontovho paláca a bude pokračovať k letnému biskupskému palácu (dnes sídlo Úradu vlády SR), ako aj k vile majiteľa továrne na kefy Karola Grüneberga i k samotnej budove starej továrne. Účastníci prechádzky ďalej navštívia kostol z architektonickej dielne Fridricha Rumpelmayera, moderný obytný a obchodný blok starého Avionu a budovu štátnej nemocnice – projekt Ignáca Feiglera ml. Poslednou zastávkou bude Grassalkovichov palác (dnes Prezidentský palác) a záhrada.

Ďalšie informácie: https://fb.me/e/3KG1u6ttp

Tematická prechádzka Poklady Rusoviec, naplánovaná na 17. septembra 2023 pod vedením Évy Reiter, priblíži nielen bohatú históriu kaštieľa prezývaného „uhorský Windsor“, ktorý dal postaviť gróf Emánuel Zichy-Ferraris, ale záujemcovia navštívia aj pozostatky rímskeho vojenského tábora Gerulata.

Ďalšie informácie: https://fb.me/e/Vrogt9vY

Tematická prechádzka Židovská Bratislava 3. Tragické obdobie sa uskutoční 8. októbra 2023. Sprievodca László Borka na nej priblíži osudové zvraty, v dôsledku ktorých sa príslušníci mnohopočetnej židovskej komunity, kedysi tvoriacej dôležitú súčasť rôznofarebnej kultúry hlavného mesta, stali obeťami ničivej ideológie 2. svetovej vojny.

Ďalšie informácie:https://fb.me/e/1cUwGmwOm

Vstupné na vyššie uvedené tematické prechádzky je dobrovoľné.

V tohtoročnej ponuke OZ Bratislavské rožky figurujú, samozrejme, aj podujatia v slovenskom jazyku. Podrobnejšie informácie o nich sú uverejnené na oficiálnej facebookovej stránke OZ Bratislavské rožky: https://www.facebook.com/bratislavskerozky.pozsonyikifli.

Henriett Hernádi

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!