Ponuka na Dobrý trh 2020

Správy
21. februára 2020

PREŠPORSKÝ KALENDÁR / POZSONYI NAPTÁR / PRESSBURGER KALENDER – 2020 

CENA: 2 €

Johann Vinzenz Reim, rakúsky architekt, garfik a kresliar vytvoril počas svojho života veľký topografický súbor s množstvom pohľadov na rôzne miesta habsburskej monarchie. Jedným z miest, ktoré v ňom objavíme je aj dnešná Bratislava (Prešporok/Pressburg). Na naivných ručne kolorovaných grafických listoch zachytil jeho vtedajšie dominanty, ulice, námestia, ale najmä v tej dobe novopostavené či technicky i priemyselne zaujímavé miesta. Podarilo sa mu zachytiť aktuálnu Bratislavu polovice 19. storočia.

 

BOL RAZ JEDEN BRATISLAVSKÝ VESLÁRSKY SPOLOK (1862 – 1940)

Dostupná v jazyku: maďarskom

Cena: 14 €

Bratislavský Veslársky spolok bol založený v roku 1862 a jeho budova na petržalskej strane Dunaja postavená v roku 1895. Bohužiaľ pri stavbe Mostu SNP aj túto budovu zbúrali. Príbeh spolku spracovali tri generácie rodiny Aixingerovcov a vydali to v roku 1941. Teraz ho môžete prečítať v našej knižke.

 

VÝBER ČLÁNKOV INTERNETOVÉHO MAGAZÍNU: WWW.POZSONYIKIFLI.SK: A POZSONYI SÉTATÉREN MEGY A VILLAMOS…

Dostupná v jazyku: maďarskom

Cena: 12 €

Aké je tajomstvo bratislavských rožkov a suchárov? Ako sa stalo svetovo známym miestne šampanské Palugyay? Prečo mesto navštívil István Széchenyi, Lajos Kossuth a Theodore Roosevelt? Ako podnikali, bicyklovali, sa zabávali alebo sa stretávali v súboji v Belle epoque? Aké boli Vianoce? Kto a ako vyhodil do vzduchu pomník Árpáda na Devíne? Výber z najzaujímavejších článkov o histórií mesta z portálu www.bratislavskerozky.sk.

 

BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Knižnou edíciou Bratislavské rozprávky Občianske združenie Bratislavské rožky chce priblížiť deťom a mladým ľuďom dejiny Bratislavy (dobového Prešporka) a život známych i menej známych osobností spojených s týmto mestom. Prvou v poradí bola v roku 2012 kniha o Wolfgangovi Kempelenovi, po ktorej mohli malí i veľkí čitatelia spoznať osudy Jána Fadrusza, Edmunda Lechnera, Bélu Bartóka, Jána Batku, Ferdinanda de Martinenga a Istvána Széchenyiho, no zrodili sa aj Rozprávky zo žltej električky či Rozprávky zo Židovskej ulice.

 

FORGÁCS PÉTER: FADRUSZ, POZSONYI MESÉK

Dostupná v jazyku: maďarskom

Cena: 10 €

Dani a jeho kamarát Karim sa pustia do pátraní po Jánovi Fadruszovi, po tom ako ich začne fascinovať kto bol tvorcom obrovskej sochy kráľa Mateja na koni ktorú videli v Sedmohradsku. Dobrodružný život tohto prešporského sochára objavujú tak že stopy po ňom v meste hľadajú na bicykli. Rýchlo sa im stane jednoznačným že jeho život nebol vôbec každodenný, naopak plný tajomstiev a záhad.

 

VLADO SCHWARZ: MESÉLŐ SÁRGA VILLAMOS, POZSONYI MESÉK

Dostupná v jazyku: maďarskom

Cena: 10 €

Dej knihy sa odohráva v období po roku 1920, keď už bola Bratislava súčasťou ČSR a Petržalka jej najbližším predmestím. S Bratislavou ju spájala práve Viedenská električka. Dej sa odohráva pri lokalitách, ktoré sú dnes novej generácii Bratislavčanov málo známe, prípadne už neexistujú. Knižku obohacujú originálne ilustrácie všetkých typov vozidiel Viedenskej električky, ktoré premávali na bratislavskom úseku.

 

ZOLTÁN SZALAY : RÓMER FLÓRIS, ZÁCHRANCA ROZPRÁVOK, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: maďarskom

Cena: 10 €

Viete kto zachránil rozprávky pred zabudnutím? Bol to Flóris Rómer, spisovateľ, kňaz, väzeň, archeológ a vedec, ktorý porozprával neuveriteľné príbehy o vtákojašteroch! Autorom rozprávky je Zoltán Szalay, ktorý v nej priblížil osudy Floriána Rómera, považovaného za významnú osobnosť Bratislavy. Na jej stranách objavíme všetko, čo môže deti posunúť bližšie k tomuto zvláštnemu kňazovi, rehoľníkovi a veľmi aktívnemu vedcovi: dinosaury, rozprávky, sny, dobrodružstvá a hrdinské skutky.

 

ÁGNES B. MÁNYA: LECHNER, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: slovenskom

Cena: 10 €

Čo robia tri tehly v jednej z vitrín bratislavského múzea? Čo sa skrýva pod tajomným slovom secesia? Kde sa týči nádherná budova Poštovej sporiteľne, zdobená včelami a úľmi? Akú farbu má pancier zlatoňa? Ako môžu mať dve Alžbety jeden kostol – navyše modrý? A kto je majster Lechner, ktorý mal striebornú bradu, v zime i v lete nosil čiapku a staval parádne domy, čo dodnes vzbudzujú obdiv? Kto sa začíta do tejto knižky, nájde na potulkách Prešporkom spred sto rokov odpovede na tieto i mnohé ďalšie otázky.

 

IVETA MARONEK: MARTINENGO, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: slovenskom

Cena: 10 €

Aká bola Bratislava v polovici 19. storočia a prečo si ju Ferdinand de Martinengo obľúbil, hoci dobre poznal Budapešť i Viedeň? Kto dal postaviť fontánu na Hlavnom námestí? Prenesme sa do minulosti s týmto pútavým príbehom a s veselými ilustráciami a dozviete sa!

 

ISTVÁN VERES: SZÉCHENYI, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: slovenskom

Cena: 10 €

Málokto vie, že Széchenyi oveľa radšej plával ako politizoval. Táto knižka predstavuje Széchenyiho ako organizátora, športovca, turistu či inovátora. Dozvieme sa, čo urobil pre to aby sme mali modernejšiu krajinu a krajšiu Bratislavu. Zábavný štýl a veselé ilustrácie zaručujú, že príbehy oslovia všetky vekové kategórie, ale najväčší pôžitok prinesú, ak ju budú čítať deti spolu s rodičmi.

 

KRISZTIÁN KACSINECZ: BATKA, PREŠPORSKÝ MUZIKMAJSTER, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: slovenskom a maďarskom

Cena: 10 €

Počuli ste už o Jánovi Batkovi, hudobnom kritikovi, archivárovi, novinárovi, vernom priateľovi Franza Liszta a objaviteľovi Jána Fadrusza, rodákovi z Prešporka, ktorý bol pred sto rokmi vo svojom rodnom meste legendou? A poznáte aj skryté „ja“ Jána Batku, tajuplného vynálazcu, ktorému František Jozef I. vyznamenal dokonca aj psa a ktorý v Prešporku vysníval domy-violončelá, organové paláce a trúbkové veže?

 

VIERA KAMENICKÁ: ROZPRÁVKY ZO ŽIDOVSKEJ ULICE, BRATISLAVSKÉ ROZPRÁVKY

Dostupná v jazyku: slovenskom a maďarskom

Cena: 10 €

Narodila som sa neďaleko Židovskej ulice a mnohé moje milé zážitky z detstva sú spojené s touto ulicou a jej okolím. Iróniou osudu bolo, že svoje prvé zamestnanie som začala fotodokumentáciou búrania neologickej synagógy na Rybnom námestí. Spoločnosť mi robili okoloidúci, diváci, z ktorých poniektorí spolu so mnou plakali. Tak, ako zanikala Židovská ulica, rozptýlili sa aj jej poslední obyvatelia a s nimi veľký kus tradičnej židovskej kultúry. Jej súčasťou sú aj rozprávky. Tie židovské vychádzajú z tisícročných skúseností, postavených na viere, na pocite spolupatričnosti, spravodlivosti, húževnatosti a vzdelaní. Zopár rozprávok vám ponúka táto skromná knižka.

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!