Prednáška Jána Vyhnánka „Zabudnuté a menej známe domy bratislavských rodákov 2“

Prechádzky starým Prešporkom
4. februára 2024

Dňa 17.1.2024 koncertnú sálu Pistoriho paláca na Štefánikovej ul. zaplnili záujemci o prvú tohtoročnú prednášku z obľúbeného cyklu „Prednášky s OZ BArožky. Bratislava, Pressburg, Pozsony“. JUDr. Ján Vyhnánek, PhD., podpredseda OZ Bratislavské rožky, právnik a regionálny historik, turistický sprievodca a vedecký spolupracovník Encyklopedického ústavu SAV, tu nadviazal na svoju prvú prednášku na túto tému, ktorá sa konala 5.9.2023 .

Tentoraz sme sa pomocou nádherných starých fotografií virtuálne prechádzali po Ventúrskej, Zelenej a Michalskej ulici, zabrúsili sme na Kapitulskú a Klariskú a túto mnohými zaujímavými informáciami nabitú púť sme ukončili na Suchom mýte. Ako už názov napovedá, prednáška nebola iba o domoch, z ktorých niektoré už nestoja, ale najmä o menej známych osobnostiach, ktoré sa v nich narodili a nezriedka zažili mnohé úspechy a životné zvraty aj mimo svojho rodného mesta.

Priekopnícka práca Jána Vyhnánka na poli odkrývania a evidencie faktov, príbehov a postupného zaľudňovania prešporských / bratislavských domov, je neoceniteľná. Tým, ktorí ešte nemali možnosť zažiť jeho prednášky alebo prehliadky, odporúčam začítať sa do jeho článkov na našej webstránke.

Tešíme sa už na ďalšie prednášky z cyklu „Prednášky s OZ BArožky. Bratislava, Pressburg, Pozsony“, o ktorých vás budeme včas informovať.

Zuzana Godárová

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!