„Príbeh Starej tržnice totiž nie je iba o nakupovaní.“ Nová pop-up výstava Trh-Piac-Markt

Správy
4. augusta 2021

Po úspešných pop-up výstavách občianskeho združenia Bratislavské rožky v minulosti: „Svet prešporského archivára Jána Batku“, „FADRUSZ“, „Z Prešporka do Bratislavy – 1919“, či „My sme starí Prešporáci“, sa v pondelok 26.7.2021 na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou konala vernisáž novej pop-up výstavy Trh-Piac-Markt (Multikultúrny priestor v Prešporku). OZ Bratislavské rožky ju pripravilo v spolupráci s Alianciou Stará tržnica.

 

Moderátorka Zuzana Godárová privítala Evu Bolemant – predsedníčku OZ Bratislavské rožky  a Janu Vašákovú z tímu Aliancia Stará tržnica. Koncepciu a koordináciu projektu mali na starosti Sándor Papp ml. a Eva Bolemant, o výtvarné riešenie sa postarala Réka Szabó.

Výstavu otvoril jeden z kurátorov Peter Janoviček

 

„Výstava sa koná pri príležitosti 111. narodenín ikonického miesta nákupov v starom Prešporku aj v modernej Bratislave. Stará tržnica spája minulosť s prítomnosťou a dokazuje, že nakupovanie na trhoch je aj v digitálnej dobe stále obľúbené.

My v Bratislavských rožkoch máme radi Starú tržnicu, s ktorou už roky spolupracujeme a v minulosti sme na našom webe publikovali sériu článkov, venovanú práve jej dejinám.  Preto sme veľmi radi, že môžeme byť pri tom, keď si tržnica pripomína jubileum, „plné jednotiek“ a prispieť k tomu, aby sa aj obyvatelia a návštevníci mesta dozvedeli viac o jej dejinách.

Príbeh Starej tržnice totiž nie je iba o nakupovaní.

Za 111 rokov svojej existencie, vďaka svojej polohe v centre mesta, bola svedkom historického diania, ktoré formovalo chod dejín mesta i celej krajiny. Nie sú to iba napríklad demonštrácie v roku 1989, ktoré odštartovali pád komunistického režimu u nás. Veď jedna demonštrácia – dokonca s tragickými následkami, sa tu udiala už 70 rokov predtým. Aj o nej sa dočítate na výstavnom paneli.

Naša výstava sa však nevenuje iba Starej tržnici.

V minulosti bolo najčastejšou formou nakupovania práve nakupovanie na trhoch. Tie sa v Prešporku stali príkladom symbiózy spolužitia všetkých jeho národností. Stretal sa tu maďarský, nemecký, slovenský, židovský, chorvátsky, či bulharský element a predávalo sa všetko od ovocia, zeleniny, cez mäsové a pekárenské výrobky, až po zvieratá.

Zmes národností a jazykov, ktoré sa na bratislavských trhoch stretávali, bola základom toho, prečo Prešporok – neskôr Bratislavu – voláme multikultúrnymi.

Prenesene sa dá povedať, že aj nakupovanie pomáhalo tvoriť základy tolerantnej identity nášho mesta.

Panelová výstava je doplnená bohatým obrazovým materiálom, ktorý sme zozbierali z archívnych fondov. Ide o vyše storočné pohľadnice s motívom budovy Starej tržnice, mnohé doteraz verejne nepublikované cenné dobové fotografie tlačových agentúr a rovnako fotografie tržnice, ktoré vytvoril Anton Šmotlák.

Starej tržnici prajeme ešte veľmi veľa rokov úspešného fungovania a slúženia svojmu účelu, keďže v minulosti po dlhé roky predávaniu a nakupovaniu slúžiť nemohla.

Želáme si, aby tolerantný duch z prešporských a bratislavských trhovísk bol v našom meste naďalej prítomný.

Aby sme všetci spoločne vytvárali mesto, na ktoré sme spoločne hrdí a v ktorom radi žijeme.

Výstava už púta zraky okoloidúcich, núti ich zastaviť sa v každodennom zhone a prispieva k lepšiemu povedomiu Bratislavčanov o histórii trhov a nakupovania v Bratislave a rovnako dejín Starej tržnice.“

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2021 a Nadácie mesta Bratislavy.

OZ BArožky

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!