Radní páni v revue

Príbehy zo starej Bratislavy
8. februára 2015

Písal sa august 1912 a v denníku Nyugatmagyarországi Hiradó pozýval riaditeľ prešporského divadla Károly Polgár na premiéru nového divadelného predstavenia. Károly Polgár (1864 – 1933) stál na čele tunajšieho maďarského divadelného ansámbla v rokoch 1911 – 1924 a predtým sa mu dostalo nemalého profesionálneho uznania v Zombore (dnes Sombor, Srbsko).

Nový riaditeľ bol veľkým fanúšikom hudobných žánrov – napr. v sezóne 1911/1912 zaradil do repertoáru dvadsaťdva rôznych opier! Pravda, tieto predstavenia si mohlo pozrieť nielen prešporské publikum. Podľa vládneho nariadenia museli súbory hosťovať aj v iných mestách: prešporskí divadelníci pokračovali v nastolenej tradícii a v spomínanej sezóne odohrali predstavenia aj v Kaposvári a vo Fiume (dnes Rijeka, Chorvátsko).

horvat160

Ľahké letné predstavenie v Aréne malo názov Ez Pozsony! (Toto je Prešporok!). Podľa pozvánky išlo o „pompéznu revue v šiestich obrazoch s hudbou, tanečnými číslami a s veľkolepou výpravou“. Hru napísal komárňanský rodák Ernő Vajda (1887 – 1954), ktorý začal profesionálnu dráhu ako novinár a neskôr autor divadelných hier. Niekedy v 20. rokoch minulého storočia emigroval do USA, kde už pod menom Ernest Vajda pôsobil ako filmový scenárista v Hollywoode. Hudbu skomponoval Károly Fischer na verše básnika, prozaika, novinára, prešporského rodáka Károlya Grubera Szeredaia (1886 – 1956).

horvath_075

Ale pozrime sa na samotnú hru! Prvý obraz (dejstvo) privádza prešporské publikum do budapeštianskej redakcie populárneho politicko-humoristického časopisu Borsszem Jankó (Janko Hraško), druhý obraz má názov Točia sa cudzinci, tretí Kde sa robia slávne orechové a makové baugle sľubuje kulinárske zážitky, kým štvrtý Deň kvetov v lesoparku a piaty Kabaret v aréne bezstarostnú zábavu. Šiesty obraz má futuristicky ladený názov: Prešporok po 100 rokoch.

16

Hlavnú úlohu (z reklamy nie je jasné, o ktorú konkrétne ide) stvárňuje samotný Károly Polgár, medzi ďalšími účinkujúcimi nájdeme istého prešporského magnáta, „radných pánov z Vydrice, Hlbokej cesty a Blumentálu“ a pani Danubiusovú, ktorej veľavravné priezvisko je odvodené od latinského názvu Dunaja.

Hra vo mne prebudila obrovskú zvedavosť (neviem, či sa k nej dá nejakým spôsobom dostať), a hoci ju nepoznám, riadne zalomcovala mojou fantáziou. Ernő Vajda podal vskutku vážny spisovateľský výkon, keď sa mu podarilo preniesť na jedno javisko dejiská a charaktery, ktoré sú veľmi rôznorodé a nezvyčajné nielen na prvé, ale podľa mňa aj na viacnásobné pozretie a počutie. A hoci ide o apolitickú internetovú stránku apolitického občianskeho združenia, nevyhnutne sa mi vynára scenár predvolebných kampaní, na ktorých naši aktuálni radní páni a radné panie odtŕhajú zrak od notebookov a zasneným pohľadom a zastretým hlasom vyludzujú z hrdiel podmanivé šansóny, aby vzápätí zmenili žáner a rytmickým čardášom ukázali nerozhodným voličom, akí sú oni švárni mládenci, aké sú ony švárne devy!

 

Ale aký dôvod na tanec môže mať kompletná redakcia politicko-humoristického časopisu?! Zvýšenie platu? Vydarenú sériu karikatúr? Demisiu aktuálnej vlády, na ktorú si s radosťou ponadávali? Netuším, hoci hlavu si lámem vskutku intenzívne.

Zvyšné dejstvá „sú v poriadku“: kde človeka traktujú jedlom a pitím a aj plot je postavený z orechových a makových bauglov (ale prečo nie z rožkov?), tam má aj dobrá nálada stúpajúcu tendenciu. Prešporský magnát oblapí statnú pani Danubiusovú a už aj mieria – na najväčšie pohoršenie radných pánov z Vydrice, Hlbokej cesty a Blumentálu – do Arény na kabaret.

Takto si predstavujem finále spomínanej hry ja – duchom Bratislavčanka s nadmernou dávkou predstavivosti – po sto rokoch. Nefalšovaný „halihúd“!

Ágnes B. Mánya

Zbierka: Horváth, Cmorej, Pamäť mesta Bratislavy (V. Farár)

 

Podporili nás

Don`t copy text!