Recenzia: Flanérova košeľa – 8 a pol bratislavských ulíc. Knižné potulky Jany Beňovej známym-neznámym mestom

Kultúra
6. februára 2021

Slovenská spisovateľka Jana Beňová (*1974) sa rada túlala Bratislavou už od mladosti. Ako dvanásťročná, podľa svojho spomínania raz vyšla do mesta čosi nakúpiť. Typicky pre tú dobu roku 1987, to v obchode nemali. Vybrala sa teda na cestu mestom bez cieľa. „Len tak, bez toho, aby človek čosi nakupoval, či vybavoval“. Nevedomky sa tak stala flanérom. Až o mnoho rokov neskôr však narazila na tento pojem a jeho vysvetlenie. Nejde o žiadne povrchné tuláctvo. Flanér je človek, ktorý sa fláka veľkomestom, vystavuje sa jeho pôsobeniu a pozoruje ho.

Jana Beňová je bratislavským flanérom už tridsaťpäť rokov. Solídna skúsenosť, aby svoje potulky mestom zachytila aj knižne. Tak vznikla jej nová kniha Flanérova košeľa – 8 a pol bratislavských ulíc.

Foto: Palo Bálik

V košeli flanéra strávila Jana Beňová dva roky. Dva roky sa túlala po bratislavských uliciach a zachytávala ich vnemy. Kniha je výsledkom jej pozorovaní, zážitkov a rozhovorov s ľuďmi. Každej ulici, o ktorej písala, sa venovala najviac tri mesiace. Pozorovala jednotlivé ulice, všímala si, čo sa na nich odohráva a čo je zaujímavé, čo ich charakterizuje a odlišuje od ostatných ulíc. V niektorých prípadoch sa ponorila do ich dejín, niekedy zachytila nedávnu minulosť a niekedy sa zase zamýšľala nad ich budúcnosťou.

Publikácia obsahuje kapitoly venované ôsmim bratislavským uliciam. Sú nimi: Štefánikova, Šancová, Grösslingová, Mickiewiczova, Starý most a Jantárová cesta, Heydukova, Mlynarovičova ulica v Petržalke a Košická. Akoby bonusom ku knihe sú tzv. „polulice“, ktorým sa Beňová venuje na záver knihy. Ide krátke zamyslenia o Záhradníckej, Patrónke a tiež Fedákovej ulici, ktorá je známa ako bydlisko legendárneho hudobníka Deža Ursinyho, ktorého tu pripomína aj pamätník, o ktorom  Beňová v texte tiež píše.

Foto: Sona Maletz

Kniha je plná autentických pozorovaní jednotlivých bratislavských ulíc a ich obyvateľov či návštevníkov. Niekedy ide o neznámych chodcov, ktorých autorka počas svoj potuliek na ulici stretla, niekedy zase o známe bratislavské osobnosti.

Kapitoly o uliciach tvoria pozorovania, osobné spomienky, či spomienky jej obyvateľov. Beňová sa zastavuje na číslach domov, ktoré ju zaujmú a záver kapitol tvoria rozhovory s osobnosťami danej ulice. O Štefánikovej ulici v knihe takto napríklad rozpráva spisovateľ Michal Hvorecký, či o Šancovej zase hudobník a divadelník Ľubo Burgr. Každú kapitolu dopĺňajú umelecké farebné fotografie, ktoré veľmi trefne ilustrujú písané slovo. Knižka obsahuje aj maľby ulíc od Mareka Cinu.

Foto: Marek Cina

Flanérova košeľa – 8 a pol bratislavských ulíc je knihou unikátnou. Poteší každého Bratislavčana, ktorý má rád svoje mesto, ale môže byť i vhodným darčekom pre tých, ktorí už v meste nežijú, ale nechali v ňom svoje srdce. Umelecký text prechádza často do osobnej roviny a autorka opisuje svoj vlastný vzťah k daným uliciam. Potom sa však prebúdza jej novinárska duša a svoje pouličné pozorovania podáva žurnalistickými prostriedkami. Kniha zaujme aj svojou vizuálnou podobou a už spomínané fotografie a maľby sú jej vhodným a zaujímavým doplnením.

Foto: Jana Beňová 

Kniha Jany Beňovej sa stáva akoby kronikou jednotlivých opisovaných ulíc. Raz v budúcnosti bude zaujímavé si prečítať jej zápisky a porovnať ich s vtedy aktuálnym stavom. Pre nás súčasníkov sa jedná až o takmer dobrodružné čítanie o meste, ktorým denne prechádzame a možno nám vždy nezostáva dosť času, vnímať ho aj podrobnejšie a vnímavejšie – okom flanéra.

Knihu vydalo OZ Brak na konci roku 2020.

Peter Janoviček

Podporili nás

Don`t copy text!