Toponymia predmestí Bratislavy

Prechádzky starým Prešporkom
24. februára 2015

Druhá tohtoročná prednáška z cyklu obľúbených Prechádzok starým Prešporkom vyústila po mierne chaotickom úvode do skvelého verejného podujatia. Priestory Maďarského inštitútu v Bratislave sa do posledného miestečka zaplnili fanúšikmi a podporovateľmi OZ Bratislavské rožky.

Ukázalo sa, že téma prednášky Ivora Švihrana, zástupcu projektu M_P_BA, je veľmi zaujímavá. Mladý lokálpatriot ju odštartoval netradičným spôsobom – interaktívnou hrou. V prednáške načrtol históriu a druhy toponým, spájajúcich sa s Bratislavou, pričom tieto následne demonštroval na konkrétnych príkladoch. Dotkol sa aj predmestí Bratislavy – dozvedeli sme sa napríklad, kde sa nachádzajú Szunyogdi (Komárov) či Prácsa (Vajnory) alebo kde pri Bratislave žili Chorváti.

Na konci prednášky sa prihlásil o slovo najlepší znalec dejín Karlovej Vsi Matúš Šrámek, autor úspešnej knihy Taká bola Karlova Ves, ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Marenčin PT, a v krátkosti priblížil pôvod názvu obce, ktorá by podľa našich plánov mala byť v budúcnosti témou ďalšej virtuálnej prechádzky…

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

19

20

OZ BArožky

Fotografie: László Prikler

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!