95 nápadov, ako zlepšiť Bratislavu!

Mesto
29. apríla 2015

Trávniky na námestia, vinice na hradný kopec, zeleninu do bazénov. A nech je kaviareň UFO vysvietená podľa počasia! V Starej tržnici nedávno predstavili knihu 95 nápadov, ako zlepšiť Bratislavu, ktorá obsahuje návrhy a odporúčania na ďalší rozvoj hlavného mesta.

ufo_2

Pomocou vizualizácií si napríklad môžeme predstaviť, ako by sa dali z polorozpadnutých terás petržalskej panelákovej džungle vybudovať športové ihriská, aké by bolo kúpať sa v plávajúcom bazéne na Dunaji alebo pestovať zeleninu v bazénoch opustených kúpeľov Grössling. Bratislava „nemá znalostnú ani finančnú kapacitu na to, aby držala krok s 21. storočím. Možno sa to niekomu nezdá, ale Bratislava sa začína vizuálne dostávať do obdobia začiatku 90. rokov,“ zdôvodnil projekt architekt Matúš Vallo z OZ My sme mesto, ktorý je spolu s architektom Oliverom Sádovským iniciátorom a autorom knižného nápadu.

Kniha 95 nápadov zastrešuje rôzne oblasti fungovania mesta: od výstavby a pravidiel pre investorov cez nočné osvetlenie Mosta SNP až po nový dizajn blokovacích zariadení (policajných papúč) za zlé parkovanie. Ako v súvislosti s prezentovanými návrhmi uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, „čo sa bude dať, to podporíme.“ Bratislavu zároveň prirovnal k cibuli, no nie pre zápach, ale preto, že pozostáva z viacerých vrstiev: z budov, inštitúcií, ľudí atď. „Toto je komunita, s ktorou máme veľký záujem spolupracovať,“ dodal na adresu autorov návrhov.

str-vizual-layout

Kto sa nemohol zúčastniť na prezentácii 23. apríla, o nič neprišiel – zväčšené vizualizácie nápadov budú vystavené na poschodí Starej tržnice do 31. mája 2015 a záujemcovia si ich môžu pozrieť každý deň od 12.00 do 20.00 hod.

István Veres

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!