Architekt Dedeček: SNG tvorcovi svojho areálu venovala dvojvýstavu

Kultúra
4. októbra 2024

Vladimír Dedeček (1929 – 2020), patrí medzi najvýznamnejším slovenských architektov. Podľa jeho návrhov bolo realizovaných takmer sto stavieb. Budova Slovenskej národnej galérie (SNG) je zaraďovaná medzi najvýznamnejšie z nich.

Kurátorka výstavy Alexandra Kusá pred portrétom Vladimíra Dedečka.

Dedečkova architektúra je ešte aj dnes – po jeho smrti, chápaná ako kontroverzná, kvôli jej masívnym a chladným formám, ktoré však mali hlboký vplyv na urbanizmus a architektúru Slovenska.

V Bratislave navrhol množstvo stavieb, z ktorých medzi najvýznamnejšie patria Slovenský národný archív, Výstavisko Incheba, internáty v Mlynskej doline a samozrejme známe Premostenie Slovenskej národnej galérie.

Táto stavba budí z Dedečkovej tvorby určite najväčšie kontroverzie. Prvá rekonštrukcia a rozšírenie SNG bola realizovaná v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Dedeček bol poverený prestavbou a dostavbou pôvodného areálu, ktorý zahŕňal historickú budovu Vodných kasární. Jedným z najvýraznejších prvkov tzv. Premostenia, je oceľovo-betónová konštrukcia, ktorá preklenuje nádvoria medzi historickou budovou Vodných kasární a ďalšími časťami galérie. Tento prvok sa stal symbolom celej rekonštrukcie, no zároveň bol často predmetom kritiky pre svoju masívnosť a odvážny kontrast s pôvodnou historickou architektúrou. Premostenie obsahuje výstavné priestory a prepojilo starú budovu s novou časťou.

Samotná realizácia projektu žiaľ nesplnila očakávania jeho tvorcu. Jednak množstvom remeselných chýb, zmenou materiálu obloženia Premostenia z travertínu na sklomozaiku a nedostavaním budovy podľa pôvodných plánov. Susediace stavby pri Hoteli Devín, totiž neboli zbúrané a tak projekt nenabudol autorom želaný vzhľad.

Výstava v SNG

Aktuálna dvojvýstava Architekt Dedeček, inštalovaná v ikonickom premostení, sa skladá s prvej časti s názvom „Vladimír Dedeček – minulosť a prítomnosť“ externej kurátorky Moniky Mitášovej.

Táto časť výstavy okrem biografických dát, projektov a stavieb predstaví aj priestory, ktoré Dedeček tvoril, a ich kontexty. Nadväzuje na debatu o jeho architektúre, ktorú Monika Mitášová začala vo svojej obsiahlej publikácii v roku 2017.

 Na výstavu prispelo dobovými obrázkami Bratislavy aj OZ Bratislavské rožky.

Druhá časť výstavy s názvom „Vladimír Dedeček a SNG: Príbeh z budúcnosti“ v koncepcii donedávna ešte riaditeľky SNG Alexandry Kusej, je venovaná areálu Slovenskej národnej galérie.

Táto expozícia spája výstavu architektúry s inštitucionálnou „archeológiou“. Pripomína, aké informácie boli doteraz o stavbe SNG tradované a aká je skutočnosť. Vysvetľuje budovanie inštitúcie a jej sídla ako súčasti modernizačného procesu, ale aj prerodu Bratislavy na mladú metropolu.

Dedeček sa vo svojej tvorbe zameriaval na kolektívne budovy a veľké urbanistické celky. Jeho práca často spájala jednoduché a čisté formy, pričom vyjadrovala funkčnosť stavby. Hoci mnoho jeho diel čelilo kritike počas obdobia postmodernizmu, dnes sú považované za architektonické dedičstvo, ktoré odzrkadľuje dôležitú etapu slovenskej architektúry. Aj preto sa oplatí vidieť novú výstavu v SNG a pripomenúť si odkaz tohto významného slovenského architekta.

Výstavu „Architekt Dedeček“ návštevníci nájdu na dvoch poschodiach Dedečkovho Premostenia a potrvá do 2. februára 2025.  

Peter Janoviček

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Don`t copy text!