Braňo Bibel: „Fotím všetko a všade.“

Správy
11. apríla 2021

Na vychádzkach, prednáškach a iných akciách organizovaných občianskym združením Bratislavské rožky nikdy nechýba svižne sa pohybujúci mladý muž s fotoaparátom, ktorý zachytáva tieto podujatia z rôznych uhlov pohľadu a prispieva tak k ich zvečneniu. Vďaka jeho fotografiám na našej stránke sa môžete k podujatiam vrátiť a doslova ich prežiť nanovo.

 

Braňo Bibel

 

Na vychádzkach, prednáškach a iných akciách organizovaných občianskym združením Bratislavské rožky nikdy nechýba svižne sa pohybujúci mladý muž s fotoaparátom, ktorý zachytáva tieto podujatia z rôznych uhlov pohľadu a prispieva tak k ich zvečneniu. Vďaka jeho fotografiám na našej stránke sa môžete k podujatiam vrátiť a doslova ich prežiť nanovo.

Ako dlho fotografuješ? Ako dlho žiješ v Bratislave a čo máš na tomto meste rád?

Narodil som sa v pôrodnici na Kramároch. A je mi ľúto, že objekt nemocnice ešte nemám kvalitne prefotený. Snáď to stihnem, kým ju nezbúrajú, alebo kým sa nerozložím ja. Na Bratislave je najkrajšie, že ju ako obyvateľ/fotograf mám stále na očiach – v tisícoch uhlov pohľadov.

Koho alebo čo najradšej fotografuješ?

Veľmi rád fotím veci na cestách, som rád, keď ma fotka aj spätne niekam zoberie, mám rád architektúru, priestor, rád poznávam svet cez médium fotografie. Dôležité je to poznávanie. Super je keď sa podarí zachytiť nejaký duševný stav. Napríklad u politika, alebo prepojiť veci prostredníctvom fotografie. Potom je tu portrétna fotografia a intímny svet, každodennosť. Takéto obrázky mám rád.

Tvoja mama píše pre portál panorama.sk, s vaším priezviskom som sa prvýkrát stretla pri jej článkoch o bratislavských fontánach. Tvoj otec je editorom tejto stránky. Pramení odtiaľto Tvoj záujem o fotografovanie Bratislavy?

Skôr nie, fotím všetko a všade.

Odkedy si dvorným fotografom Bratislavských rožkov? Čo ťa na akciách tohto jubilujúceho združenia zaujíma najviac?

Zhruba polovicu fungovania Bratislavských rožkov. Za ten čas sa vo mne udomácnil príjemný pocit, keď prídem na akciu, je to ako keď prídem domov a otvorím zaujímavú knižku.

Na tvojej stránke http://dontbelievephoto.blogspot.com/ sa dajú nájsť nádherné fotografie z rôznych kútov Bratislavy, výnimočné, aj zo všedného dňa. Aké je to stáť na najvyššom poschodí rozostavanej stavby a zachytávať úplne nový pohľad na mesto? Zvykneš chodiť cielene na rôzne vyhliadkové miesta napr. čakáš niekde na rozhľadni na východ slnka a pod.?

Je to dobrý pocit, snáď je to trocha aj o zodpovednosti, môcť sa o niečo také podeliť. Na tieto miesta sa dostávam zväčša ako zástupca verejnosti, keď fotím na novinársku pozvánku. Snažím sa aby boli fotky zaujímavé aj obsahovo. Aby si v nej každý, v rámci svojej profesie, či špecifického pohľadu na svet niečo mohol pre seba nájsť, preto na východ, či západ slnka nečakám, skôr to chcem mať zachytené z dôrazom na čitateľnosť a bežný život.

Pri práci 🙂

Tvoje fotografie dokumentujú aj politické udalosti, fotografuješ pre SITA. Je to náročné, neustále sa premiestňovať na rôzne tlačovky, dlho čakať, kým sa objekt fotografovania objaví v nejakých dverách?

Hovorí sa, že novinár polovicu života čaká a že polovicu zbytočne. Napriek tomu, myslím si, že to stojí za to. Komunita novinárov je zaujímavé prostredie na prácu. Spolu s pocitom dobrej práce dokážem prekonať nepríjemné stránky povolania, ktoré spomínaš. Samozrejme, niekedy potrebujem od veci pokoj.

Aké obmedzenia ti priniesla doba COVID-19 vo fotografovaní?

Budú to asi polovičné príjmy v porovnaní s očakávaniami. Pôvodne som tento rok plánoval začať sa venovať fotografii pod hladinou. No nebolo ako zafinancovať konverziu suchozemskej výbavy. Ale na trhu výroby udalostí nebolo čo fotiť. Keď som začiatkom roka fotil predstaviteľov novozvolenej vlády, hovoril som si, že čoskoro to budem robiť opäť, lebo bude treba fotografie bez rúšok. Zatiaľ som sa nedočkal.

Ak to nie je tajomstvo, aký fotoaparát používaš?

Ťažko tajomstvo, každý to môže vidieť. Canon 5dIV.

Čo by si zaželal Bratislavským rožkom, ich predstaviteľom, členom aj priaznivcom do ďalšieho desaťročia?

Aby pokračovali, udržali si kvalitu a rozšírili rady priaznivcov. Bohatú budúcnosť vidím hlavne v oblasti vydávania zaujímavých kníh. Je sa na čo tešiť.

Zuzana Godárová

Podporili nás

Don`t copy text!