Detské knižky Bratislavských rožkov na výstave #slovo#jazyk#kniha v Bibiane

Správy
31. marca 2022

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti pripravila v termíne od 24. marca do 24. apríla 2022 v Galérii Dušana Rolla na Panskej 41 výstavu kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín žijúcich na Slovensku #slovo#jazyk#kniha. Na výstave návštevníci nájdu aj knižky občianskeho združenia Bratislavské rožky z edície Bratislavské rozprávky.

Výstavu #slovo#jazyk#kniha v Bibiane jej tvorcovia poňali ako „komornú oslavu“ Medzinárodného dňa materinského jazyka (21. februára) a Medzinárodného dňa detskej knihy (2. apríla).

Na Slovensku hovorí iným ako slovenským materinským jazykom 13 oficiálne uznaných národnostných menšín: bulharská, česká, chorvátska, maďarská, moravská, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, srbská, ukrajinská a židovská. Autori výstavy k nim pridali aj vietnamskú národnostnú menšinu, ktorá o takéto oficiálne uznanie už dlhší čas usiluje.

Kurátori výstavy #slovo#jazyk#kniha sa rozhodli prezentovať a podporiť tvorbu pre deti a mládež národnostných menšín, ktorej cieľom je pripomenúť, poznávať uchovávať a rozvíjať materinské jazyky ako dedičstvo predkov, ako vzácnu súčasť ich identity. Na výstave návštevníci nájdu obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá, niektoré z produkcie vlastných vydavateľstiev národnostných menšín, iné z knižných fondov, ktoré si budujú z kníh dovezených z materskej krajiny alebo z ich prekladov do slovenčiny. Na deti tu čakajú aj pexesá, puzzle, tajnička či zlosovacia vykresľovačka. Výstava je obohatená o knižky z fondu knižnice BIBIANY, kde sa nachádzajú vzácne tituly z celého sveta, ktoré získali rôzne medzinárodné ocenenia za autorské či ilustračné spracovanie.

V časti výstavy venovanej knihám maďarskej národnostnej menšiny návštevníci nájdu aj knihy vydané Občianskym združením Bratislavské rožky. Ide o publikácie z úspešnej a oceňovanej edície „Bratislavské rozprávky“. V rámci edície už vyšli knihy rozprávok o osobnostiach Bratislavy: Kempelen, Bartók, Lechner, Széchenyi, Martinengo, Fadrusz, Batka, Štefánia a Rómer (kniha získala ocenenie BIBIANY „Najlepšia detská kniha roka“ v kategórii jeseň 2020), ale aj Rozprávky zo židovskej ulice a Rozprávky zo žltej električky. Najnovším prírastkom edície je kniha Viery Kamenickej „Chatam Sofer alebo moje tajuplné stretnutie s rabínom“, ktorá vychádza v týchto dňoch.

Výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku predstavuje tvorbu menšín v tejto oblasti – tak v jazyku menšín aj v slovenčine. Prezentuje tiež obľúbených autorov či príbehy, ktoré pomáhajú uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Návšteve výstavy sa potešia i deti, ktoré si budú môcť zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia.

Výstava #slovo#jazyk#kniha v Bibiane je návštevníkom prístupná do 24. apríla 2022 denne okrem pondelka, od 10.00 hod do 18.00 hod.

Peter Janoviček

Podporili nás

Don`t copy text!