Je tu nová bratislavská rozprávka – o Széchenyim

Bratislavské rozprávky
2. decembra 2016

Ústrednou postavou najnovšej rozprávky z edície OZ Bratislavské rožky, ktorá vyjde tento mesiac, je István Széchenyi. Knihu napísal prozaik a novinár (týždenník Vasárnap) István Veres. Titul obsahuje osem príbehov, ktoré čitateľovi približujú život, osobnosť, záujmy a zvyky grófa Istvána Széchenyiho.

polepsk

„Chceli sme rozprávkovú knihu, ktorá predstaví túto významnú historickú osobnosť trochu inak. V prvom rade nie ako politika, ale skôr ako súkromnú osobu, ktorá síce pravidelne navštevuje zasadnutia uhorského snemu v Prešporku, ale podľa vlastných slov napríklad oveľa radšej pláva v Dunaji,“ povedal autor knihy.

02

Z príbehov sa dozvieme aj to, v ktorej časti Bratislavy sa vďaka Széchenyimu konali prvé konské dostihy v Uhorsku, prečo mal rád Aupark alebo za aký čin si mohol v mladosti pripísať vojenské zásluhy. Niektoré z príbehov prekračujú hranice Bratislavy a referujú o grófových (skutočných alebo fiktívnych) dobrodružstvách na vzdialenejších dejiskách.

04

Knihu ilustrovala Júlia Farkas z Budapešti; redaktorkou knižnej edície je Eva Bolemant. Slovenský preklad: Jitka Rožňová. Predchádzajúce časti Bratislavských rozprávok (Kempelen, Bartók a Lechner) vyšli v OZ Bratislavské rožky v minulých rokoch.

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!