Jubilejný Prešporský kalendár zakúpite na Vianočných trhoch

Prešporský kalendár
23. novembra 2023

Zbierka na vydanie obľúbeného Prešporského kalendára 2024 bola vďaka našim priaznivcom a podporovateľom úspešná. Kalendár si vďaka tomu kúpite v stánku OZ Bratislavské rožky na Hlavnom vianočnom trhu v Bratislave. Môžete si ho však tiež už teraz objednať v našom e-shope.

Jubilejný 10. Prešporský kalendár 2024 vychádza aj vďaka pomoci našich podporovateľov. Naša kampaň na platforme StartLab bola úspešná a vyzbieraná suma 3 958 € stačí na vydanie nášho obľúbeného kalendára.

Na čo sa môžete tešiť?

Maliar a reštaurátor Béla (nem. Adalbert, slov. Vojtech) Marx sa narodil v Prešporku 23. augusta 1885. Vyštudoval tu gymnázium a následne sa vyučil divadelnému maliarstvu u divadelného výtvarníka Gustáva Wintersteinera. V štúdiách pokračoval vo Viedni a Budapešti.

V Bratislave tvoril v období rokov 1919 – 1945. Okrem iného je autorom série malieb použitých na pohľadnice, ktoré vám predstavujeme v našom Prešporskom kalendári 2024. Marx maľby bratislavských dominánt a zákutí vytvoril na objednávku vydavateľstva Postkartenverlag Brüder Kohn, Wien I. (B.K.W.I.).

Vydavateľstvo vydalo 14 pohľadníc Bratislavy s maľbami Bélu Marxa, patriacich do jednej série a samostatná pohľadnica vyšla mimo série ako Edícia Prüger. Tú Marx namaľoval pravdepodobne priamo na objednávku hoteliéra Heinricha Prügera a znázorňuje dnešné Hviezdoslavovo námestie s budovou hotela Savoy – Carlton. Publikované pohľadnice pochádzajú zo zbierky Júliusa Cmoreja a Petra Martinka a je našou radosťou, že budú skrášľovať vaše domácnosti i kancelárie po celý rok 2024.

 

Ako kalendár získate?

– Kalendár si môžete objednať v našom e-shope na adrese: https://bratislavskerozky.sk/produkt/presporsky-kalendar-2024-bela-marx

– Kúpte si ho priamo v našom stánku na Hlavnom vianočnom trhu v Bratislave.

 

OZ Bratislavské rožky na Hlavnom vianočnom trhu

Naše občianske združenie už tradične má svoj stánok na vianočných trhoch na Hlavnom námestí v Bratislave. Okrem lahodných makových a orechových bratislavských rožkov ponúkame aj publikácie nášho vydavateľstva.

Tento rok nás nájdete v stánku B12, ktorý je otočený smerom k Radničnej ulici a Apponyiho palácu, v termíne od 23. novembra do 23. decembra 2023.

Tešíme sa na vás!

BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!