Knižná novinka „História na zjedenie“ sa dočká slávnostného uvedenia do života

Správy
22. novembra 2023

Občianske združenie Historia Aperta a Občianske združenie Bratislavské rožky pripravili knižnú novinku venovanú dejinám Bratislavy. Ide o výber najzaujímavejších článkov za 12 rokov existencie obľúbeného internetového magazínu „História na zjedenie“, ktorý nájdete na stránke www.bratislavskerozky.sk.

Internetový časopis „História na zjedenie“ sa za dobu svojej existencie stal klenotom šíriacim poznanie o dejinách a kultúre multietnickej a viacjazyčnej starej Bratislavy. Webová stránka každoročne osloví desaťtisíce návštevníkov takmer zo všetkých krajín sveta, kde žijú bratislavskí rodáci a milovníci jej histórie. Časopis ponúka fundované odborné články s bohatou obrazovou prílohou najvyššej kvality a píšu pre neho historici, muzikológovia i pamätníci dejín. Prináša často nové a nikdy nepublikované obrazové materiály, ktoré čitatelia nikde inde nenájdu.

Unikátnosť článkov a obsahová pestrosť spracovaných tém, ale tiež pozitívne ohlasy, ktoré vydavateľ na magazín už roky dostáva, boli dôvodom, prečo si tie najlepšie články zaslúžia vyjsť aj knižne.

Kniha je rozdelená do piatich tematických okruhov. Na úvod si čitatelia môžu prečítať kapitoly venované osobnostiam, ktoré sa v Bratislave narodili, alebo tu pôsobili. Dozvedia sa viac o príbehu „otca chudobných“ Pátera Scherza, legendárneho vynálezcu Lanfranconiho, mešťanostu Justiho a ďalších významných postáv dejín mesta na Dunaji.

Následne kniha pokračuje kapitolami o umení, ktoré v Prešporku i Bratislave vždy prekvitalo. Pripomína príbehy slávnych hudobníkov Hummela, Mertza, ako aj Rigeleho sochy s názvom Cantus.

Čitatelia navštívia tiež legendárne miesta Prešporku ako Lekáreň Salvator, pomník na Murmannovej výšine alebo dnes už nejestvujúce kúpalisko Lido.

Aký bol dobový život starej Bratislavy? Autori publikácie poskytnú odpovede aj na túto otázku. Čitatelia sa dozvedia o problémoch so zásobovaním potravinami v meste aj o tom, kde nakupovali starí Prešporáci, kam radi chodili do kaviarní, ako slávili Vianoce, ale tiež že Bratislavský suchár bol slávnejší než Bratislavský rožok.

Na záver kniha prináša informácie o tom, ako prebehla návšteva bývalého amerického prezidenta Theodora Roosevelta v Prešporku, ako sa dostala veža do Sadu Janka Krála alebo kde stál prešporský železný honvéd.

Bratislava je plná príbehov. Jej história je pestrá, fascinujúca a často žiaľ aj paradoxná. Na jednej strane sú jej obyvatelia hrdí na jej historickú viacjazyčnosť a tolerantného ducha, ktorý tu vládol. Dejiny k nej však neboli vždy zhovievavé a práve za tieto prednosti ju trestali. Prišla o časť svojho historického centra, o kúsok svojej duše. Mnohé legendárne miesta existujú už iba v spomienkach ľudí a na starých fotografiách či pohľadniciach. Vďaka novej publikácii „História na zjedenie“ sa však takmer zabudnuté príbehy mesta a jeho obyvateľov ocitajú aj na knižných stránkach a vstupujú do sveta literatúry.

Slávnostné uvedenie publikácie „História na zjedenie“ do života sa uskutoční dňa 28. novembra 2023 (utorok), o 18.00 hod., v legendárnom V-klube Národného osvetového centra na Námestí SNP č. 12 v Bratislave.
Večer moderuje Zuzana Godárová a na pódiu s ňou vystúpia: Ján Vyhnánek za autorov knihy, Peter Janoviček za zostavovateľov a Jitka Rožňová, prekladateľka textov.
Vstup na podujatie je voľný.

Facebook event: https://fb.me/e/40BUa7ErQ

Vydanie knihy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia 2023.

OZ BArožky

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!