Na návšteve kaštieľa zaľúbencov. Dňa 17. septembra 2023 sa uskutočnila tematická prechádzka OZ Bratislavské rožky v Rusovciach
Azda nie je prehnané tvrdiť, že aj samotnej princeznej Štefánii by nepochybne ulahodil obrovský záujem o „špacírku“ do jej bývalého milovaného mesta a domova. OZ Bratislavské rožky totiž zorganizovalo tematickú prechádzku nazvanú Poklady Rusoviec, ktorá prilákala okolo stodvadsať záujemcov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na veľké prekvapenie organizátorov sa na miesto jej konania dostavila aj skupina cyklistov z Mosonmagyaróváru, aby sa pripojila k prehliadke.
Sprievodkyňa Éva Reiter očakávala malú veľkú skupinu pri budove niekdajšej jazdiarne, ktorá dnes poskytuje domov ľudovému umeleckému súboru SĽUK. Počas prechádzky sa snažila priblížiť nielen históriu Rusoviec a tunajšej slávnej kúrie, ale aj jej obyvateľov a vzťahy medzi nimi – múry kaštieľa boli totiž svedkom viacerých búrlivých ľúbostných vzťahov aj šťastných manželstiev.
Na priestranstve pred priečelím neogotického kaštieľa známeho aj ako „uhorský Windsor“ si mohli prítomní vypočuť príbeh lásky Istvána Széchenyiho k Crescentii Seilern Zichy. Následne sa dozvedeli viac o vzťahu Emanuela Zichyho Ferrarisa a jeho anglickej manželky, ktorý mal menej šťastný koniec – škandalózny mimomanželský pomer lady Charlotty a grófa Emanuela Andrássyho sa totiž skončil tragicky. Prechádzka pokračovala k západnému krídlu kaštieľa a k parku, ktorý kedysi tvoril jeho súčasť. Ďalším majiteľom veľkolepého sídla, o ktorom sa v ten deň hovorilo, bol Hugo Henckel von Donnersmark, ktorý statok kúpil manželke Laure Philippine Auguste z lásky. Manželia sa venovali i chovu koní, vďaka čomu preslávili Rusovce po celej Európe a v kaštieli prijali také vzácne návštevy ako Sissi či František Ferdinand.
Pri južnom krídle, pod vysokými vitrážovými oknami rytierskej sály a pred medzičasom zarastenou japonskou záhradou si mohli hostia vypočuť viac o najslávnejšom zaľúbenom páre – belgickej princeznej Štefánii a Elemérovi Lónyayovi. Do kaštieľa sa nasťahovali po svadbe v roku 1906 a pustili sa do jeho rozsiahlej rekonštrukcie: zmodernizovali kúpeľne, zaviedli kúrenie a do záhrady dali priviezť rastliny z Anglicka. Éva Reiter prezradila, že Štefánia zohrala dôležitú rolu aj pri rozvoji mesta: založila záhradníctvo Stephaneum, chudobinec a počas 1. svetovej vojny v čeľadníku zriadila nemocnicu, kde aj ona sama ošetrovala ranených a chorých. Následne kaštieľ zmenil viacero majiteľov; v súčasnosti je schátraná budova vo vlastníctve slovenskej vlády, ktorá stále nezačala s jej dávno sľubovanou rekonštrukciou.
Poslednými zastávkami prechádzky boli dve sakrálne pamiatky: klasicistický evanjelický kostol, ako aj Kostol sv. Márie Magdalény a pred ňou stojaci barokový morový stĺp. Na záver sprievodkyňa oboznámila prítomných aj s oveľa starším pôvodom Rusoviec a zaviedla ich k starovekému rímskemu vojenskému táboru – k ruinám Gerulaty.
OZ Bratislavské rožky aj touto cestou ďakuje Éve Raiter za obsažnú a zaujímavú prechádzku a účastníkom za to, že sa k objavovaniu pokladov Rusoviec pripojili z toľkých miest a dedín.
Henriett Hernádi
Fotografie: Braňo Bibel
Získajte pravidelné informácie o Bratislavských rožkoch emailom
Odporúčame
Podporili nás
Kalendár podujatí
Podporte záchranu vzácnych dokumentov, rodinných fotoalbumov, kníh, fotografií a pohľadníc, záchranu atmosféry trojjazyčného mesta Pozsony/Pressburg/Prešporok.
Členom občianskeho združenia sa môže stať jednotlivec, alebo organizácia po vyplnení a zaslaní žiadosti o členstvo.
Inzerujte na našej stránke!