Nová unikátna knižná publikácia „My sme starí Prešporáci“ bude slávnostne uvedená do života

Správy
15. októbra 2022

Knižná novinka z dielne občianskeho združenia Bratislavské rožky je plná superlatívov. Na trojjazyčnej knihe obsahujúcej množstvo unikátnych fotografií z fotoalbumov známych i menej známych Bratislavčanov pracovalo vyše roka takmer 30 ľudí. Publikácia, plná spomienok na starý Prešporok, sa po prvýkrát predstaví čitateľom 24. októbra 2022.

„My sme starí Prešporáci“ je jedinečná publikácia, zostavená a vydaná občianskym združením Bratislavské rožky, ktorá obsahuje 21 príbehov zo starej Bratislavy. Každú jej kapitolu tvorí jedno autentické rozprávanie Prešporáčky či Prešporáka, v ktorom približuje dejiny svojej rodiny a svoj vzťah k rodnému mestu. Tieto osobné texty sú doplnené bohatým výberom vzácnych fotografií zo starých albumov danej rodiny, z ktorých väčšina doteraz nebola publikovaná. Čitateľ sa v knihe ponorí do rodinných fotoalbumov a zaspomína si so „starými Prešporákmi“ na doby dávno minulé, ktoré však teraz nanovo ožívajú a pripomínajú bohatú a slávnu históriu viacjazyčného mesta, známeho ako Pozsony, Pressburg, či Bratislava.

„My sme starí Prešporáci“ je trojjazyčná kniha, pripomínajúca jazyky, ktorými sa v starom Prešporku a neskôr v Bratislave hovorilo. Čitatelia v nej nájdu spomienky známych i menej známych zástupcov prešporských rodín, ktoré do publikácie poskytli výber zo svojich rodinných fotoalbumov. Záujemcovia o knihu sa môžu tešiť napríklad na kapitolu Lucie Molnár Satinskej, predsedu bratislavskej židovskej náboženskej obce Tomáša Sterna, známeho historika Štefana Holčíka, či spisovateľky Viery Kamenickej.

Okrem toho, o osudoch svojej rodiny v knihe porozprávajú napríklad Katarína Štubniaková Tallóczy, ktorej prastarý otec August Schwappach bol vo svojej dobe rešpektovaný ako neoficiálny kráľ pekárov bratislavských rožkov, či Marta Sovincová, ktorej starý otec založil legendárnu bratislavskú Cukráreň Levius. Práve jej spomienka na starého otca, dala názov aj celej publikácii. Pani Sovincová si v knihe zaspomínala, ako sa pri sčítaní obyvateľstva v roku 1930 opýtali jej deda Viliama, k akej je národnosti patrí, na čo on po nemecky odpovedal: „Ich bin ein Pressburger“ (Ja som Prešporák).

Slovensko – maďarsko – nemeckú, 1,87 kíl vážiacu a 344 stranovú publikáciu pripravovalo Občianske združenie Bratislavské rožky viac než rok a podieľali sa na nej takmer tri desiatky spolupracovníkov.

Kniha bude za účasti jej zostavovateľov a autorov, prvý raz prezentovaná a slávnostne uvedená do života dňa 24. októbra 2022 o 18.00 hod., v Štúdiu A2 na Mickiewiczovej ulici 2.

O privítanie a úvodné slovo večera sa postará predsedníčka OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant. Moderátorom podujatia bude publicista, knižný autor a jeden zo zostavovateľov knihy Peter Janoviček, ktorý sa na pódiu bude rozprávať s prispievateľmi knihy Luciou Molnár Satinskou, Štefanom Holčíkom, Mihálom BrogyányimVierou Kamenickou.

Knihu uvedie do života historik prof. Juraj Šedivý.

Facebook pozvánka podujatia TU >>>

ESHOP TU >>>

Vydanie publikácie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, 2021.

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!