Nový Prešporský kalendár vyšiel vďaka našim podporovateľom!

Prešporský kalendár
26. novembra 2020

Od 29. novembra 2020 je Prešporský kalendár 2021, ktorý vyšiel s podporou našich sympatizantov, dostupný v e-shope OZ Bratislavské rožky. Kalendár ilustrovaný starými rodinnými fotografiami si môžu záujemcovia prevziať aj osobne na dočasnom „výdajnom mieste“ v sídle OZ Bratislavské rožky.

 

 

Staré rodinné fotokuriozity

Budúcoročný kalendár s názvom Ich bin ein Pressburger odkazuje na tradičnú bratislavskú (prešporskú) identitu. Fotografie, ktoré v ňom figurujú, pochádzajú z rodinných pozostalostí a mnohé z nich zachytávajú aj mestské prostredie. Nájdeme tu napr. fotografiu dokumentujúcu ľadochod na Dunaji v roku 1929, ale aj záber vojnovej koristi – ruských diel z I. svetovej vojny na Promenáde či prvé bratislavské klzisko. Na fotografii z roku 1910 vidíme automobil bývalého amerického prezidenta Theodora Roosevelta, ktorý „uháňa“ popri súsoší Márie Terézie.

Ako zostavovatelia kalendára Sándor Papp ml. a Réka Szabó v predslove uvádzajú:  „OZ Bratislavské rožky oslávi v decembri 10. narodeniny. V uplynulých rokoch sa nám popri internetových i vydavateľských aktivitách a organizovaní podujatí podarilo zdigitalizovať a spracovať pozostalosť viacerých bratislavských (prešporských) rodín. Vďaka ich veľkorysým darom sa do našich zbierok dostali neraz výnimočné dokumenty – dobové fotografie a rodinné príbehy –, ktoré sa stali verejným bohatstvom. Z tejto spolupráce sa neskôr zrodili blízke pracovné vzťahy aj priateľstvá. Mnohí darcovia sú dnes členmi a spolupracovníkmi OZ Bratislavské rožky a svojimi aktívnymi väzbami na Bratislavu a rodinnou pozostalosťou reprezentujú tunajšiu mnohonárodnostnú tradíciu a nový bratislavský lokálpatriotizmus.  Fotografie v kalendári doteraz neboli publikované v tlačenej podobe a oddychovali v rodinných albumoch.“

 

„Výdajné miesto OZ Bratislavské rožky

Aktuálna pandemická situácia spôsobila, že sa v tomto roku v Bratislave neuskutočnia tradičné vianočné trhy, na ktorých OZ Bratislavské rožky päť rokov prevádzkovalo svoj stánok. Záujemcovia si môžu populárne publikácie združenia zakúpiť dvomi spôsobmi. Ako informovala predsedníčka OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant, … ak máte záujem o kúpu Prešporského kalendára, môžete si ho objednať v našom e-shope https://bratislavskerozky.sk/produkt/presporsky-kalendar-2021/ a následne vyzdvihnúť priamo na adrese OZ Bratislavské rožky (Rajská 15, suterén, zasadačka), a to od 3. decembra 2020 do 21. decembra 2020 – každý pondelok a štvrtok od 15:00 h do 18:00 h. Samozrejme, kalendáre posielame aj poštou.“ Kontakt: 09 03 735 513.

Zobraziť väčšiu mapu >>>

BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!