Obrazy a zvončeky všade, kam sa pozriete: Návšteva v ateliéri maliara Stanislava Harangozóa
V ateliéri pod jednou zo starých bratislavských striech tvorí oceňovaný umelec, akademický maliar, docent Stanislav Harangozó. Členovia redakcie webového magazínu OZ Bratislavské rožky ho v ateliéri navštívili a prinášajú reportáž o jeho živote a diele.
Akademický maliar, docent Stanislav Harangozó
Stúpame po schodisku starého domu, ktorého vyšliapané schody si pamätajú veľa z dejín nášho mesta. Vstupujeme do ateliéru a zdá sa nám, akoby sme sa premiestnili do iného sveta. Azda do kráľovstva obrazov, ktorých sú tu stovky. Nachádzajú sa všade! Sú nimi pokryté všetky steny a sú umiestnené na každom voľnom mieste ateliéru. Domáci pán nás usádza na gauč a ponúka kávou. Potom sa púšťa do rozprávania o svojej tvorbe.
Ateliér pána Harangozóa
Z Komjatíc do Bratislavy
Akademický maliar, doc. Stanislav Harangozó sa narodil 19. novembra 1946 v Komjaticiach. Do Bratislavy sa prisťahoval v roku 1962 kvôli štúdiu na Strednej knihovníckej a priemyselnej škole grafickej. Výtvarné vzdelanie nadobudol na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1967-1973. Študoval tu na katedre maliarstva (oddelenie úžitkového a dekoratívneho maliarstva) a na katedre voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Vplyv na jeho umelecké formovanie mali profesori Dezider Milly, Vincent Hložník a Orest Dubay.
Mladý umelec bol veľmi všestranný, venoval sa kresbe, grafike, maľbe a tvorbe diel v architektúre.
Monumentálna kamenná mozaika v internáte Družba UK v Karlovej Vsi
Monumentálne mozaiky
Práve o svojich dielach v architektúre sa docent Harangozó rozrozprával obšírnejšie:
„Monumentálne diela v architektúre sú významnou časťou mojej tvorby. Vytvoril som približne 40 takýchto diel. Ide o leptané sklá, priemyselné a kamenné mozaiky, maľby na dreve, realizované v interiéroch i v exteriéroch. Mnohé z mozaík sú už dnes, žiaľ, zničené, hoci neboli ideologicky zamerané. V Bratislave mám deväť kamenných mozaík.“
Najväčšiu z troch kamenných mozaík na vysokoškolskom internáte Družba v Karlovej Vsi sme si boli pozrieť. Nachádza sa v priestore pred jedálňou. Bola vytvorená v roku 1978. Sú na nej motívy jadra atómu či mierové holubice.
Pán Harangozó pripomenul, ako je možné, že za socializmu zdobilo novostavby také množstvo umeleckých diel: „Mohla za to V. hlava stavebného zákona, ktorá definovala, že povinnou súčasťou každej stavby verejného charakteru má byť výtvarné dielo. Na tieto diela sa musel brať ohľad už pri tvorbe rozpočtu.“
Výsledkom bolo mnoho jedinečných umeleckých realizácií. Tie dodnes zdobia exteriéry a interiéry stavieb a priľahlých verejných priestorov.
„Každý jeden kamienok mozaiky prešiel mojou rukou,“ vysvetľuje nám umelec, aby sme lepšie pochopili, aká je náročná tvorba týchto diel.
Zátišie v ateliéri
Maliarska tvorba
Pán Harangozó pracuje v technike pastel, akryl, olej, rudka, uhlík, ceruzka či tuš. Rád ich kombinuje a vytvára vizuálne a farebne mimoriadne pútavé diela. Stálu expozíciu jeho obrazov návštevníci nájdu v Bratislave napríklad v Hoteli Tatra. Môžu si pozrieť najmä obrazy s motívom Bratislavy.
Umelec bol za svoje diela oceňovaný. Získal napríklad I. cenu v Celoslovenskej výtvarnej súťaži k hrám XXX. olympiády 2012 v Londýne.
Svoje maliarske know-how si však nenechával len pre seba. 45 rokov ho odovzdával mladým umelcom ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a neskôr na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Zvončeky zo zbierky pána Harangozóa, zvečnené na obraze
Všade samé zvončeky
Na vystavených obrazoch v ateliéri sa opakuje motív zvončeka. Naša zvedavosť nám nedala neopýtať sa na dôvod. Pán Harangozó so smiechom odpovedal:
„Nie som maďarskej národnosti, ale meno mám maďarské. Slovo harangozó znamená zvonár.“
Zvončeky sú teda akousi obchodnou značkou Stanislava Harangozóa. Má ich celú zbierku! A rád sa nimi inšpiruje a nenápadne ich vkladá do svojich diel. Je to akýsi druh umeleckej hry, hľadať ich na vystavených obrazoch.
Bratislavské motívy dominujú aj v aktuálnej tvorbe umelca
Bratislava v dielach Stanislava Harangozóa
Dominanty nášho hlavného mesta sú významným zdrojom inšpirácie pre pána Harangozóa. Vidíme ich na množstve diel: Dóm sv. Martina, Klarisky, Modrý kostolík, Michalská veža, hrad…
A aký je umelcov vzťah k Bratislave? „Pochodil som skoro všetky povaly v Bratislave, keď som si hľadal ateliér. Nakoniec som si ho vybudoval v podkroví jedinečnej secesnej budovy na Štúrovej 10, kde je v súčasnosti Roset Hotel & Residence. Strávil som tam vyše 20 úžasných tvorivých rokov. Po reštitúcii budovy som však musel odísť, ale mal som veľké šťastie. Na Štúrovej 6 som si našiel nový priestor pre svoj ateliér.“
Staré mesto mu akoby bolo súdené. Miluje prechádzky mestom a Bratislava je pre neho inšpiráciou. „Našiel som si systém, ako mesto výtvarne stvárňovať. Do motívov mesta zakomponovávam hudobné motívy, rôzne predmety či figúry. Ale inšpirujú ma aj iné miesta nášho krásneho Slovenska.“
Stanislav Harangozó s menorou, ktorej motív použil pri maľbe s tematikou Židovskej Bratislavy
V ateliéri pána Harangozóa čas plynie akosi rýchlejšie. Vonku prešla dažďová prehánka a vykuklo slnko. Ubehli dve hodiny, ale stále by sa bolo o čom rozprávať a čo obdivovať. Pre nás je čas odísť, ale magický ateliér pod starou bratislavskou strechou nám ešte dlho ostane v mysliach.
Pokiaľ sa našim čitateľom tvorba akademického maliara Stanislava Harangozóa zapáčila, odporúčame navštíviť jeho webovú stránku (www.harangozo.sk), na ktorej nájdu pestrú ponuku jeho diel.
Peter Janoviček
Foto a video: Braňo Bibel
Získajte pravidelné informácie o Bratislavských rožkoch emailom
Odporúčame
Podporili nás
Kalendár podujatí
Podporte záchranu vzácnych dokumentov, rodinných fotoalbumov, kníh, fotografií a pohľadníc, záchranu atmosféry trojjazyčného mesta Pozsony/Pressburg/Prešporok.
Členom občianskeho združenia sa môže stať jednotlivec, alebo organizácia po vyplnení a zaslaní žiadosti o členstvo.
Inzerujte na našej stránke!