Podporte prosím vydanie Prešporského kalendára 2023!

Prešporský kalendár
20. októbra 2022

Napĺňa nás dojatím a radosťou, že Zsolt Lehel si spomenul práve na OZ Bratislavské rožky. Radi by sme tento materiál povýšili na verejné bohatstvo všetkých Bratislavčanov.“

Zsolt Lehel

V tohtoročnom Prešporkom kalendári nájdete krásne akvarely zo starej Bratislavy, ktoré do nášho vlastníctva pribudli vďaka významnému popularizátorovi Bratislavy – lektorovi, turistickému sprievodcovi a organizátorovi  podujatí Zsoltovi Lehelovi.

Prešporský kalendár 2023

V roku 1982 Zsolt Lehel za pomoci Bélu Husvétha zozbieral unikátne akvarely, ktoré zdokumentoval aj fotograficky. Samotný materiál v podobe rukopisu a 45 diapozitívov oddychovali v zásuvke Zsolta Lehela po dlhé roky. Dokumentačný materiál, ktorý je veľmi vzácny aj z hľadiska miestnej histórie, obsahuje o. i. diapozitívy bratislavských akvarelov z minulého storočia (1928-1968). Obrazy pochádzajú z dielne predstaviteľov bratislavskej amatérskej maľby – Edit Kecskeméthy a Bélu Husvétha.

„Otvorené“ ateliéry starej Bratislavy, teda kresliarske školy, ktoré v meste fungovali, plnili v jeho živote dôležitú kultúrnu a osvetovú úlohu. Študenti vo svojich dielach zvečňovali dnes už neexistujúce časti starej Bratislavy. Často tiež zhotovovali kópie obrazov, ktoré darovali ďalej.

 

Ako nám môžete pomôcť?

S online podporou na webe StartLabu.

S priamou podporou: Prešporský kalendár si môžete rezervovať, vyplatiť osobne v kancelárii nášho občianskeho združenia na Rajskej 15. Kontaktujte nás: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk , +421903735513

Oslovte, informujte vašich priateľov a známych, ktorí v minulých rokoch mali záujem o Prešporský kalendár, že s podporou na StartLabe, alebo osobne majú možnosť si rezervovať (kúpiť) publikáciu.

Propagujte kampaň s krátkym príspevkom na Facebooku: https://www.startlab.sk/projekty/2986-presporsky-kalendar-2023/

Za vašu podporu a pomoc vopred ďakujeme! 😊

OZ Bratislavské rožky

Podporili nás

Don`t copy text!