Pouličné karikatúry v Bratislave v roku 1989

Rodinné fotografie
12. novembra 2019

Našiel sa poznámkový blok. A nielenže sa našiel, ale dostal sa aj do redakcie OZ Bratislavské rožky. Plný karikatúr a krátkych hesiel. V novembri 1989 ich vytvorila – presnejšie, zvečnila to, čo videla na uliciach a na plagátoch – vysokoškoláčka Mária Tóth.

„Bola som študentkou prvého ročníka Chemickej fakulty Technickej univerzity. Vtedy už bola atmosféra dosť slobodná na to, aby sme mohli ísť štrngať kľúčmi na Námestie SNP. Nebála som sa, nikto sa nebál. Snažila som sa uchovať na pamiatku niečo z toho, čo sa vtedy dostávalo do ulíc.  Ako sme kráčali z Obchodnej ulice k Prioru, nachádzali sme množstvo takýchto obrázkov nalepených na plagátoch. Tieto kresby, pripomínajúce karikatúry, sa objavovali na mnohých miestach, dokonca aj v susednej ulici – príznačne v centre mesta. Odkreslila som tie, ktoré sa mi najviac páčili. Dátum ich vzniku je november 1989,“ poznamenala na margo nájdeného poznámkového bloku Mária.

Neskôr sa vydala do Budapešti, blok sa pri sťahovaní presunul z jedného miesta na druhé a čakal na svoju veľkú chvíľu. Pred niekoľkými mesiacmi ho Mária objavila na dne ktorejsi zo škatúľ, a tak jej napadlo, že redakcia a čitatelia internetovej stránky OZ Bratislavské rožky by sa mu potešili, veď obsahuje zabudnuté fragmenty z dejín mesta. Čiže načasovanie nebolo vedomé a plánované, ale o to bombastickejšie, veď poznámkový blok sa mohol nájsť hoci aj pred trinástimi alebo šiestimi rokmi, no objavil sa teraz, pri príležitosti tridsiateho výročia nežnej revolúcie.

Na viacerých kresbách figurujú mená alebo podobizne komunistických funkcionárov Vasila Biľaka a Miloša Jakeša, väčšina z nich však nastavuje krivé zrkadlo rúcajúcemu sa režimu cez bezmenné postavy alebo vtipné rýmovačky.

„Není Vasil jako Vasil, bude sklízet to, co zasil.“ „Mám takový dojem, soudruhu generální tajemníků, že máte něco v uších.“

„Narodil sa občan, ale chodiť sa musí naučiť sám.“ „To je jediné miesto, kde si to ešte pevne držíme, súdruhovia.“

„Kto sa bojí opozície, ten sa bojí o pozície.“ „Toľko sme prehlbovali, až sme sa ocitli na dne.“

„Jakeššššš…“ – prepichnutý balón ako symbol strany

„Vývojový typ okuliarov na roky 69 – 89“ „Keby vládli komunisti na Sahare, museli by piesok dovážať.“

„Vpred!“ hlása KSČ, ale my zapúšťame korene do zeme…

„Načo sú nám nejaké iniciatívy, je nám zle?“

„Redakčná rada: smiem, nesmiem…“

„Alebo odstúpte, alebo si nájdite iný ľud!“„Herci robia politiku a ÚV KSČ hrá divadlo.“

„Vpred, súdruhovia! Za nami sú milióny!“

„Budeme sa mať stále lepšie a lepšie,“ hlása rečník. „A čo my?“ pýta sa dav.

„Končíme, páni, končíme…“

„Ty, ako sa to vlastne drží?“

Nápis na výklade holičstva: „Dnes striháme na Havla.“ „Súdruhovia, kabáty ste prevrátili, teraz prevráťte aj vrecká!“ „Súdruhovia, počul som, že v Rumunsku vás ešte zamestnajú.“

„Tu máte, to vám musí stačiť!“

István Veres

Podporili nás

Don`t copy text!