PRESSBURG IN COLOR, 1918

Milujeme bratislavské pohľadnice
3. januára 2024

Pomocou umelej inteligencie sme pre vás vyfarbili krásne dobové fotografie Prešporku z roku 1918. Pozývame teraz na prechádzku starou Bratislavou, ako ju ešte nepoznáte.

Fotky, ktoré dnes po prvý raz prezentujeme verejnosti sa do našej zbierky dostali náhodou. Jedného dňa nás oslovil istý majiteľ antikvariátu, či by sme sa nepozreli na zaujímavý album starých fotiek. Už pri prvom pohľade naň, nám bolo zrejmé, že sme našli malý poklad. Fotky neznámeho fotografa zachytávajú dobový život v Prešporku v roku 1918, ešte za čias Rakúsko – Uhorska. Po kúpe fotiek sme sa rozhodli využiť najmodernejšie technológie, aby sme krásne fotky ešte viac oživili.

Dnes teda hrdo našim čitateľom predkladáme najlepšie z fotiek, ktoré pre nás kolorovala umelá inteligencia. Pozrite si Prešporok, ako ho nepoznáte… vo farbe.

Pamätník Márie Terézie od prešporského umelca Jána Fadrusza, ktorý v rokoch 1897 – 1921 stál na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave.

Rybné námestie s neologickou synagógou a Dómom sv. Martina v pozadí.

Michalská ulica ozdobená uhorskými zástavami.

Barbakan a dobová prechádzka Korzom.

Námestie Františka Jozefa (dnes Hlavné námestie) s renesančnou Maximiliánovou fontánou z roku 1572, uprostred bujnej zelene.

Scharitzerova fontána na nádvorí Scharitzerovho domu, ktorý stával pri Laurinskej ulici.

Mestská tržnica s trhoviskom v období Rakúsko – Uhorska. Svedčí o tom aj maďarský nápis na fasáde tržnice.

Trhovníčky pri fontáne kráľovnej Karolíny Augusty na dnešnom Námestí SNP. Tú vztýčili v roku 1828 na pamiatku jej prešporskej korunovácie.

Námestie kráľa Ondreja (dnes Šafárikovo námestie). V pozadí Landererov palác. Na dlažbe sa črtajú koľajnice Viedenskej električky smerujúce z Mosta Františka Jozefa (na jeho mieste dnes stojí Starý most).

Františkánske námestie a Kostol Zvestovania Pána.

Židovská ulica a Dom U dobrého pastiera z 2. polovice 18. storočia.

Žigmundova brána na Bratislavskom hrade.

Pohľad z hradného kopca smerom na Rybné námestie s Neologickou synagógou.

Panenská veža na Devíne.

 

Sándor Papp ml.

Ján Vyhnánek

Peter Janoviček

 

Hľadáte pod stromček knihy o Bratislave a jej dejinách? Navštívte náš ESHOP, alebo stánok OZ Bratislavské rožky na vianočnom trhu na Hlavnom námestí.

Podporili nás

Don`t copy text!