Spustili sme digitalizáciu Batkovej pozostalosti

Správy
23. novembra 2012

S radosťou Vám oznamujeme, že digitalizáciu vzácnych dokumentov Batkovej pozostalosti sme odštartovali v spolupráci s Archívom mesta Bratislavy sídlom v Petržalke.

Koordinátorom digitalizácie je Občianske združenie bratislavské rožky. Dokumenty v maďarskom jazyku má na starosti historik-muzeológ Sándor Papp ml., s nemeckými pracuje PhDr. Sylvia Urdová.

V pozostalosi je viac ako 10 000 vzácnych dobových dokumentov: listy, pohľadnice, vizitky, vstupenky, jedálne lístky, pozvánky, plagáty atď. Táto pozostalosť je významným prameňom dejín Bratislavy z obdobia 1867- 1917. Občianske združenie bratislavské rožky z digitalizovaných, kategorizovaných dokumentov v budúcnosti uverejní virtuálnu výstavu a databázu na svojej webstránke www.bratislavskerozky.sk . Takto bude pre odbornú, ako aj pre laickú verejnosť dostupná vzácna zbierka originálnych dobových dokumentov.

Ján Nepomuk Batka v rokoch 1879 – 1917 pôsobil ako archivár mesta Bratislavy. Batka sa venoval aj publicistickej a editorskej činnosti. Bol redaktorom časopisu Pressburger Zeitung, do ktorého písal kritiky, recenzie a fejtóny o hudobnom živote Bratislavy, Viedne a Budapešti. Batka počas svojho života nahromaždil bohatú zbierku dokumentov, kroré nám v súčasnosti poskytujú cenné svedectvo o rôznych aspektoch doby. Vo svojom testamente ju odkázal (spolu s celým svojim hnuteľným aj nehnuteľným majetkom) mestu Bratislava. V súčasnosti sú tieto dokumenty uložené v niekoľkých fondových a knižničných inštitúciách (Archív mesta Bratislavy, Mestská knižnica v Bratislave, Mestské múzeum v Bratislave, Galéria mesta Bratislavy). Batka si dopisoval s viacerými významnými osobnosťami (Johannes Brahms, Ludwig Burger, Richard Wagner, Johann Strauss, Béla Bartók, Zoltán Kodály, Ferenc Liszt, János Fadrusz, Viktor Tilgner, Alajos Rigele atď.).

OZ Barožky

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!