Tematická prechádzka: Reduta (pre členov OZ Bratislavské rožky)
Dňa 31. 5. 2017 sa 50 členov OZ Bratislavské rožky zúčastnilo na prehliadke budovy Reduta, sídla Slovenskej filharmónie (SF).
Účastníkov privítala dvojica sprievodcov: Juraj Adamuščin, pracovník vstupenkovej pokladnice SF a bývalý člen Slovenského filharmonického zboru, a Ján Vyhnánek, podpredseda OZ Bratislavské rožky a súčasne sprievodca zameraný na hudobnú históriu Bratislavy.
Ján Vyhnánek ešte pred vstupom do budovy priblížil históriu predchádzajúcej budovy, ktorá stála na mieste Reduty – tereziánskej sýpky, a diskusiu o jej plánovanej prestavbe na palác kultúry, resp. o jej zbúraní začiatkom 20. storočia. Sýpka bola napokon nahradená dnešnou budovou Reduty v rokoch 1913 – 1919. Malá sála bola slávnostne otvorená v r. 1916, Koncertná sieň až po skončení 1. svetovej vojny v r. 1919. Náš sprievodca poukázal aj na vonkajšiu výzdobu budovy, realizovanú viacerými umelcami. Boli sme oboznámení s predošlým rozmanitým využitím budovy ako sídla Mestskej hudobnej školy, kina, kaviarne, reštaurácie, miesta plesov, bálov, ale aj športových zápolení (zápasenie, vzpieranie, šach) a i. Od r. 1949 sa Reduta stala sídlom Slovenskej filharmónie, ktorá tu prvýkrát koncertovala v r. 1950.
Keďže Stĺpová sieň SF (predtým kasíno a ešte dávnejšie odbavovacia hala Československých aerolínií) bola v ten večer prenajatá inému subjektu a v čase nášho príchodu už prebiehala skúška hudby z úplne iného súdka, aká sa obvykle zvykne v budove ozývať, mohli sme len na chvíľu nazrieť do tejto najnovšie obnovenej časti Reduty s nádhernou štukovou výzdobou, ktorú v rámci koncertov SF návštevník vidí zriedkavo. Má kapacitu 150 miest.
Ďalšou zastávkou našej prehliadky bola Malá sála SF, slávnostne otvorená v r. 1916. Juraj Adamuščin ju predstavil ako domovskú sálu Slovenského komorného orchestra, jedného z troch telies vo zväzku SF. V minulosti slúžila aj pre Divadelné štúdio VŠMU. Dnes má kapacitu 168 miest, konajú sa tu komorné koncerty a klavírne recitály.
Presunuli sme sa do Koncertnej sály SF s kapacitou 708 miest, v ktorej majú dnes domovské sídlo orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor. Juraj Adamuščin spomenul aj koncertné cykly SF, ktoré sa v sále hrávajú a spôsob predaja vstupeniek – abonentné na celú sezónu tvoria cca 30 – 40 % a zvyšné miesta sa dopredávajú na jednotlivé koncerty. Balkón pre orchester, ktorý hrával v rámci plesov, nachádzajúci sa nad dnešným pódiom, zbúrali až v r. 1956 kvôli postaveniu organu.
Reduta bola komplexne zrekonštruovaná v rokoch 2009 – 2011, pričom bol firmou Rieger Orgelbau postavený aj nový organ, inaugurovaný v r. 2012. V tejto sále sa v r. 2008 uskutočnil aj banket pre britskú kráľovnú Alžbetu II. a minulý rok rokovacia miestnosť v rámci slovenského predsedníctva Rady Európy. My sme sa dozvedeli o slávnych dirigentoch, sólistoch a súboroch, ktorí v tejto sále rozdávali zo svojho umenia.
Na záver nastal pre mnohých účastníkov prehliadky čas prvýkrát vstúpiť do jej zákulisných priestorov. Mali sme možnosť navštíviť nástupnú miestnosť orchestra s výhľadom na Nám. Ľ. Štúra a všimli sme si tiež novú nadstavbu pre administratívu SF, ktorú z ulice nevidno. Cez bočné chodby a schodište sme prešli až na zastrešené Nádvorie B. Bjørnsona, priestoru pre rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, kde sa nachádzajú zabudovaný portál z bývalej tereziánskej sýpky, busta B. Bjørnsona od autora Víta Bojňanského a 10 búst velikánov slovenskej hudby od Alexandra Trizuljaka.
Zuzana Godárová
Fotografie: Braňo Bibel
Získajte pravidelné informácie o Bratislavských rožkoch emailom
Odporúčame
Podporili nás
Kalendár podujatí
Podporte záchranu vzácnych dokumentov, rodinných fotoalbumov, kníh, fotografií a pohľadníc, záchranu atmosféry trojjazyčného mesta Pozsony/Pressburg/Prešporok.
Členom občianskeho združenia sa môže stať jednotlivec, alebo organizácia po vyplnení a zaslaní žiadosti o členstvo.
Inzerujte na našej stránke!