Po stopách jednej Obchodnej akadémie v Prešporku

Tematické prechádzky
22. septembra 2022

Dňa 11. septembra 2022 zorganizovalo OZ Bratislavské rožky tematickú prechádzku spojenú so spoznávaním Obchodnej akadémie (Vyššej obchodnej školy) v Bratislave (dobovom Prešporku).

„Špacírku“ pod vedením podpredsedu združenia Árpáda Korpása, ktorá prilákala vyše dvadsať záujemcov, sa podarilo „načasovať“ medzi dva výdatné lejaky, vďaka čomu sa z veľkej časti zaobišla bez dáždnikov a pršiplášťov.

Prechádzka odštartovala pred budovou Grassalkovichovho paláca na Hodžovom námestí, aby pripomenula históriu školy, ktorá sa začala písať v prvej polovici osemdesiatych rokov 19. storočia. Pred Múzeom mesta Bratislavy sprievodca účastníkom pripomenul iniciatívy reformného obdobia, smerujúce k podpore vzdelávania učňov, tovarišov a pomocníkov v obchodných živnostiach. Pred budovou bývalej Obchodnej a priemyselnej komory Árpád Korpás priblížil spoluprácu komory a školy. V krátkosti informoval aj o vzdelávacom systéme školy, o odborných aktivitách jej najznámejších pedagógov (Béla Schack, Miksa Havas, János Jónás a ďalší) a ich zásluhách na území Prešporka.

Skôr ako sa účastníci „špacírky“ presunuli k samotnej budove bývalej Obchodnej akadémie na Palisádach, museli sa ukryť pred lejakom, ale po ňom si mohol každý obzrieť budovu, ktorá dnes slúži ako jazyková škola.

Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR.

OT BArožky

Fotografie: Daniela Bičanovská

Podporili nás

Don`t copy text!