Florián sa vracia na Floriánske námestie

GENIUS LOCI
21. marca 2014

Súsošie Stĺp svätého Floriána, resp. jeho kópia, sa po siedmich rokoch vráti na Floriánske námestie pred kostol Blumentál. Minulý týždeň sa dostala na miesto jeho spodná časť, v pondelok pomocou techniky umiestnili na stĺp aj jednotlivé postavy. Práce potrvajú do konca mája, keď sa očakáva slávnostné odhalenie súsošia.

img_6024

Barokové súsošie odstránili z podstavca v roku 2007, keďže jeho stav sa rapídne zhoršil. Poveternostné vplyvy poškodili materiál (vápenec) a otrasy, spôsobené električkovou dopravou, zasa urýchlili erodovanie a narušili jeho statiku. Náklady na obnovu boli v začiatkoch odhadované na 465 000 €, no v rokoch 2009 – 2011 sa reštaurátorské práce prerušili.

horvat191_1907kicsi

Ide o jedno z najstarších barokových súsoší v Bratislave – vzniklo v roku 1732. V Bratislave ho zasvätili svätému Floriánovi, patrónovi hasičov. Súsošie sv. Floriánana povodne stálo  na dolnom konci Námestia SNP oproti Laurinskej bráne, kde v roku 1938 začalo prekážať doprave do takej miery, že ho premiestnili pred kostol Blumentál.

István Veres

Podporili nás

Don`t copy text!